Sytuacja epidemiczna w Polsce zaczęła się pogarszać w drugiej połowie września - 19 września po raz pierwszy liczba wykrytych w kraju zakażeń przekroczyła 1000. Do tamtego dnia w Polsce wykryto 78 330 zakażeń koronawirusem i 2 282 zgony chorych na COVID-19. Do 21 listopada, a więc w ciągu nieco ponad dwóch miesięcy, liczba wykrytych zakażeń wzrosła o 740 932, a więc o 945,91 proc. a liczba zgonów chorych na COVID-19 - o 10 432, a więc o 457,14 proc.

W związku z drugą falą epidemii w Polsce rząd uruchomił sieć szpitali koordynacyjnych, których zadaniem jest zarządzanie walką z epidemią, rozpoczął też tworzenie szpitali tymczasowych - pierwszy taki szpital powstał na Stadionie Narodowym w Warszawie.

W kraju zaczęto też przywracać obostrzenia - od 7 listopada Polska jest na etapie obostrzeń określanych jako "bezpiecznik" w związku z tym, że średnia dobowa liczba zakażeń z 7 dni przekroczyła 50 na 100 tysięcy mieszkańców. Gdyby wskaźnik ten przekroczył 70-75 - w Polsce wprowadzony zostałby reżim narodowej kwarantanny, czyli ścisły lockdown.

Przy obecnych obostrzeniach wszystkie szkoły w Polsce przeszły w tryb nauki zdalnej, w galeriach handlowych zamknięto niemal wszystkie sklepy - z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii i punktów usługowych, restauracje i kawiarnie mogą serwować jedzenie i napoje tylko na wynos, zamknięte są kina, teatry i inne placówki kulturalne.

Na pytanie o to jak rząd radzi sobie z kryzysem wywołanym drugą falą epidemii w Polsce, 5,8 proc. badanych odpowiedziało, że "bardzo dobrze".

Zdaniem 15,7 proc. rząd radzi sobie z drugą falą epidemii "dobrze".

28,7 proc. ocenia, że rząd radzi sobie z drugą falą epidemii "źle".

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj

Najwięcej - 37,2 proc. - uważa, że rząd radzi sobie z drugą falą epidemii "bardzo źle".

Zdania w tej sprawie nie ma 12,6 proc. ankietowanych.

- Częściej działania rządu jako złe oceniają kobiety (70%), osoby do 24 lat (79%) oraz badani z wykształceniem wyższym (70%). Tego zdania są również częściej badani o dochodzie poniżej 1000 zł netto (76%) oraz ankietowani z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (76%) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 17.11-18.11.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.