1 lipca po raz pierwszy od kwietnia 2023 roku Rosja objęła miesięczne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow będzie przewodniczył debatom Rady Bezpieczeństwa ONZ w dniach 16 i 17 lipca.

Instytut Badań nad Wojną (ISW) przypomniał, że w kwietniu 2023 r. Rosja wykorzystała swoje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ do rozpowszechniania narracji, mających na celu odsunięcie odpowiedzialności za dobrze udokumentowane naruszenia prawa międzynarodowego przez Rosję popełnione na Ukrainie.

Czytaj więcej

Rosyjskie "nie" dla rezolucji ws. zakazu umieszczania broni atomowej w kosmosie

„Rosja nadużywa uprawnień”

W kwietniu 2023 roku grupa 50 państw, w tym Polska, wystosowała oświadczenie, w którym padły zarzuty o to, że Rosja nadużywa uprawnień, jakie posiada jako stały członek RB ONZ, aby szerzyć dezinformację na temat masowych porwań i przymusowych deportacji ukraińskich dzieci.

Wówczas minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba nazwał przewodnictwo Rosji w RB ONZ „policzkiem wobec wymierzony społeczności międzynarodowej”. „Apeluję do obecnych członków RB ONZ o udaremnienie wszelkich rosyjskich prób nadużycia swojego przewodnictwa” - napisał Kułeba w mediach społecznościowych.