Islandia. Kolejny wybuch wulkanu na półwyspie Reykjanes (WIDEO)

Na islandzkim półwyspie Reykjanes po raz drugi w tym roku doszło do erupcji wulkanu, lawa została wyrzucona na wysokość 80 metrów. To szósty wybuch na półwyspie od 2021 r.

Publikacja: 08.02.2024 13:58

Islandia. Kolejny wybuch wulkanu na półwyspie Reykjanes (WIDEO)

Foto: HANDOUT / Icelandic Coast Guard / AFP

"Uwaga: Erupcja wulkanu rozpoczęła się na północ od Sylingarfell" - poinformowały na swojej stronie internetowej islandzkie służby meteorologiczne. Według tego źródła, wstrząsy odnotowano ok godz. 5:30, zaś wybuch rozpoczął się ok. 30 minut później.

Islandzkie służby podały, że szczelina erupcyjna miała długość ok. 3 kilometrów, a erupcja nastąpiła w tym samym miejscu, co 18 grudnia 2023 r. Pobliskie uzdrowisko geotermalne zostało zamknięte.

Czytaj więcej

Islandia. Lawa z wulkanu dotarła do miasta. Płoną domy w Grindavik

Erupcja wulkanu na Islandii. Lawa może zagrażać elektrowni

Poprzednia erupcja w tym rejonie rozpoczęła się 14 stycznia i trwała około dwóch dni. Strumienie lawy dotarły wówczas na obrzeża nadmorskiego miasteczka Grindavik, w wyniku czego spłonęło kilka domów. Z miejscowości ewakuowano prawie 4000 mieszkańców.

W rozmowie z agencją Reutera geofizyk Ari Trausti Gudmundsson ocenił, że czwartkowa erupcja miała miejsce w pewnej odległości od Grindavik i jest mało prawdopodobne, by stanowiła bezpośrednie zagrożenie dla miasta.

Kristinn Magnusson / AFP

- Ale może stanowić pewne zagrożenie dla drogi prowadzącej do Grindavik i może stanowić pewne zagrożenie dla elektrowni, a nawet dla spa - dodał zaznaczając, iż poziom ryzyka zależy od tego, ile lawy wypłynie z ziemi.

Wybuch wulkanu na Reykjanes

Erupcje na Reykjanes to tzw. erupcje szczelinowe, nazywane także erupcjami typu islandzkiego. W ich przypadku zazwyczaj nie dochodzi do dużych wybuchów czy wypuszczenia do stratosfery znacznej ilości popiołu wulkanicznego.

Z danych operatora, firmy Isavia, wynika, że port lotniczy Keflavík - największe lotnisko Islandii - jest otwarty i pracuje "w zwykły sposób".

Czytaj więcej

Naukowcy z Islandii chcą się dostać do wnętrza wulkanu. „Źródło czystej energii”

W listopadzie islandzkie władze rozpoczęły budowę systemu, który ma pomóc w kierowaniu strumieni lawy z dala od domów i obiektów infrastruktury krytycznej. Mieszkańcy zostali ostrzeżeni przed kolejnymi możliwymi erupcjami.

Czwartkowy wybuch to szósta od 2021 r. erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes. Na Islandii jest ponad 30 aktywnych wulkanów.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 778
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 777
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 776
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 775