Z informacji opublikowanych przez rząd Borisa Johnsona wynika, że w okresie od 2 do 23 grudnia obywatele Wielkiej Brytanii będą musieli stosować się do obecnych obostrzeń dotyczących spotkań, obowiązujących w poszczególnych regionach.

Od 23 do 27 grudnia obywatele będą mogli tworzyć "świąteczne bańki" ("Christmas bubble"), czyli grupy osób, które będą mogły wspólnie spędzać czas w prywatnych domach, udawać się do miejsc kultu religijnego lub spotykać się w miejscach publicznych pod gołym niebem.

W pozostałych okolicznościach będą obowiązywać te same obostrzenia dotyczące spotkań co w przedświątecznym okresie.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że każdy obywatel będzie mógł należeć do jednej "świątecznej bańki", tworzonej przez osoby z nie więcej niż trzech gospodarstw domowych.

W celu spotykania się z członkami "bańki" dozwolone będzie podróżowanie między regionami Wielkiej Brytanii. Według zaleceń, podróże te powinny odbywać się w dniach 23-27 grudnia, a w przypadku Irlandii Północnej - 22-28 grudnia.

"Nie możesz spotykać się w prywatnym mieszkaniu z kimś, kto nie należy do twojego gospodarstwa domowego ani do 'świątecznej bańki'" - czytamy w wytycznych.

Jak poinformowały brytyjskie władze, w miejscach, które mogą prowadzić działalność zgodnie z obecnymi restrykcjami, będą mogły funkcjonować także kąciki Świętego Mikołaja, o ile będą w nich przestrzegane zasady dystansu społecznego.

Dozwolone będzie kolędowanie od drzwi do drzwi.

Od 2 grudnia, bez względu na stopień obowiązujących w danym regionie restrykcji, dozwolone będzie uczestniczenie w nabożeństwach w miejscach kultu religijnego.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Obostrzenia dotyczące spotkań w barach i restauracjach nie ulegną zmianie w okresie świąt.

Złagodzenie restrykcji dla grup tworzących "świąteczne bańki" nie będzie obowiązywało w Sylwestra i Nowy Rok.