Zaszczepienie premiera rozpoczyna kolejną fazę programu szczepień w Indiach, który początkowo obejmował wyłącznie pracowników systemu ochrony zdrowia oraz inne osoby pracujące na pierwszej linii frontu walki z epidemią.

Obecnie na szczepienia mogą rejestrować się osoby powyżej 60. roku życia i osoby powyżej 45. roku życia, które cierpią na choroby współistniejące narażające je na ostrzejszy przebieg COVID-19.

W Indiach zaszczepiono jak dotąd na COVID-19 ok. 12 milionów osób.

Modi napisał w poniedziałek na Twitterze, że jest "nadzwyczajne jak indyjscy lekarze i naukowcy w krótkim czasie pomogli wzmocnić globalną walkę z COVID-19", poprzez opracowanie indyjskiej szczepionki na COVID-19.

Premier zaszczepił się przeciw COVID-19 w szpitalu w New Delhi.

Modi wezwał wszystkie osoby, które mogą rejestrować się na szczepienie, aby to zrobiły. "Razem uczynimy Indie wolnymi od COVID-19" - podkreślił.

Rząd Indii w ubiegłym tygodniu poinformował, że osoby chcące poddać się szczepieniu będą mogły wybrać, czy chcą szczepić się szczepionką koncernu AstraZeneca czy krajową szczepionką COVAXIN.

Reuters przypomina, że pracownicy ochrony zdrowia w Indiach niechętnie decydowali się na szczepienie szczepionką COVAXIN opracowaną przez Bharat Biotech i Indyjską Radę Badań Medycznych. Szczepionka ta została dopuszczona do użycia bez wyników trzeciej fazy testów klinicznych dotyczących jej skuteczności. W efekcie tylko ok. 11 proc. już zaszczepionych w Indiach zdecydowało się na skorzystanie z tej szczepionki.

Bharat Biotech zapowiada, że wyniki trzeciej fazy testów klinicznych szczepionki mają być znane wkrótce. Firma zapewnia, że jej szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.