Horban wyjaśniał, że należy się liczyć z liczbami zakażeń dobowych oscylujących wokół 40 tys. - ze względu na nowe mutacje wirusa, które są o 50-70 proc. bardziej zakaźne niż wersja podstawowa. - Na to powinniśmy być przygotowani - uważa gość programu.

Profesor uważa jednak, że trzecią falę pandemii Polska powinna przejść łagodniej niż drugą.

Główny doradca premiera ds. pandemii jest zdania, że sprzyja temu częściowo przeprowadzona akcja szczepienia seniorów, mimo problemów ze szczepionkami, oraz doświadczenie, jakiego nabyli lekarze i placówki medyczne w leczeniu chorych na Covid-19.

- Jeśli nam źle pójdzie - to jest możliwe, że dziennie znów będzie umierać 500-600 osób - mówił Horban wskazując, że kluczem jest tu przestrzeganie zasad restrykcji przez społeczeństwo. - Jeżeli będziemy uważali, że możemy lekceważyć zalecenia, zakażeń i zgonów może być dużo więcej.

Pytany, co by zrobił, gdyby był "pandemicznym dyktatorem", uznał, że podtrzymałby obecne decyzje zamykania tych regionów, w których zakażeń jest najwięcej. Nie wyklucza, że takich obszarów, jak zamknięte obecnie woj. warmińsko-mazurskie - będzie więcej.

Przyznał, że możliwe jest ponowne zamknięcie szkół dla klas I-III - powołując się na wyniki badań Centrum Zdrowia Dziecka, które wykazały, że obecnie około 2 proc. dzieci w tym wieku jest zakażonych koronawirusem. W szczycie jesiennym było to 8 proc.-  Jeżeli więc transmisja ponownie wzrośnie, "trzeba będzie poprosić, żeby grzecznie siedziały w domach" - mówił Horban.

Profesor uważa, że obecnie szczepienie nauczycieli, w tym akademickich, powinno zostać przerwane, ponieważ trzeba dokończyć szczepienie osób starszych. - Do szczepienia nauczycieli w każdej chwili możemy wrócić - mówił.

Horban skrytykował Europejską Agencję Leków (EMA), która, jak mówił, dokumenty dotyczące jednodawkowej szczepionki firmy Johnson&Johnson, zaaprobowanej wczoraj do użytku przez Stany Zjednoczone, otrzymała już dwa tygodnie temu, ale "grzebie się" z procedura jej zatwierdzenia.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ