W lutym w Czechach zmarło niemal 3 800 chorych na COVID-19 - był to trzeci miesiąc z największą liczbą zgonów zakażonych koronawirusem w Czechach od marca 2000 roku, gdy w kraju wykryto pierwsze zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Od poniedziałku w Czechach wydłużono z 10 do 14 dni kwarantannę dla osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na COVID-19 oraz osób, które miały kontakt z osobą zakażoną.

Z obowiązku kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem zwolnione są osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki na COVID-19.

Od poniedziałku w Czechach - w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem - obowiązują surowsze obostrzenia. Mieszkańcom kraju zakazano podróżowania między powiatami, zamknięto przedszkola i te szkoły, które były dotąd otwarte, zamknięto też większość sklepów i zakładów usługowych.

W weekend pojawiła się informacja, że prezydent Czech, Miloš Zeman, napisał list do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o dostawę szczepionki Sputnik V. Szczepionka ta nie została jeszcze dopuszczona do użycia przez Europejską Agencję Leków, ale do użycia dopuściły ją już Węgry.