Decyzja o rozpoczęciu przeglądu zapadła na podstawie wyników badań laboratoryjnych i testów klinicznych u dorosłych - czytamy na stronie EMA.

"Z badań tych wynika, że Sputnik V wywołuje produkcję przeciwciał (...) i może pomóc w ochronie przeciw COVID-19" - podkreśla EMA.

Teraz EMA przeanalizuje dostępne dane i oceni czy "zyski (z podania szczepionki - red.) przewyższają ryzyko (związane z jej zastosowaniem - red.)". Przegląd ma potrwać do czasu, aż zebranych zostanie wystarczająco wiele danych, by możliwe było złożenie formalnego wniosku o zatwierdzenie szczepionki do użycia.

EMA podkreśla, że będzie oceniać szczepionkę Sputnik V pod kontem skuteczności, bezpieczeństwa i jakości.

Agencja poinformuje jednocześnie, gdy otrzyma formalny wniosek o zatwierdzenie szczepionki do użycia.

Sputnik V to szczepionka, w której źródłem informacji o białku kolca koronawirusa są dwa adenowirusy - Ad26 i Ad5.

Przegląd etapowy - jak wyjaśnia EMA - to narzędzie pozwalające na przyspieszenie dokonania oceny "obiecującego leku" w czasie stanu zagrożenia zdrowia publicznego. Dokonuje się go zanim EMA otrzyma formalny wniosek o zatwierdzenie szczepionki do użycia - tak, aby rozpatrzenie tego wniosku mogło zostać przeprowadzone szybciej.

Ze szczepionki Sputnik V zdecydowali się skorzystać w UE Węgrzy i Słowacy. O szczepionkę tę prosi Rosję prezydent Czech, Miłosz Zeman.