Ostatniej doby z powodu Covid-19 zmarło 245 osób.

Kraska poinformował, że porównując liczbę nowych zakażeń tydzień do tygodnia, dzisiejsza jest wyższa o prawie 2,5 tys.

Niepokojąco, według słów wiceministra, rośnie liczba zajętych łóżek covidowych - od wczoraj liczba ta wzrosła o 300 - oraz respiratorów.

Do szpitali trafia coraz więcej młodych ludzi, niektórzy w stanie ciężkim - zdaniem Kraski obrazuje to pozytywny skutek szczepienia seniorów.

Waldemar Kraska poinformował, że szczepienie jedną dawka ozdrowieńców dotyczy tylko tych osób, które zostały umieszczone w systemie jako te, które były chore.

Wiceszef resortu zdrowia mówił, że najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu zapadnie decyzja o wydłużeniu okresu między podawaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki. Taka jest rekomendacja Rady Medycznej, która opiera się m.in. na analizach sytuacji w Izraelu, w którym zaszczepiony jest największy odsetek populacji na świecie.

- Pierwsza dawka zabezpiecza przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacji, a trzeba zaszczepić jak najwięcej osób - mówił Kraska.

Nie ma jeszcze decyzji dotyczących obostrzeń, które będą obowiązywały w okolicach świąt wielkanocnych. Kraska przekazał, że najprawdopodobniej zostaną wprowadzone jakieś obostrzenia w przemieszczaniu się, a "na pewno będą o to apele".