Korespondencja z Helsinek

– Z działaniem hybrydowym mamy do czynienia wtedy, gdy widzimy kombinację różnych instrumentów, takich jak cyberatak, operacja informacyjna czy działania o charakterze ekonomicznym – mówi „Rzeczpospolitej" Juha Mustonen, fiński dyplomata, który został dyrektorem odpowiedzialnym w Hybrid CoE za sprawy zagraniczne. Przykład? – Zakłócanie wyborów, którego przykłady widzieliśmy po obu stronach Atlantyku – mówi dyrektor Mustonen.

– Jesteśmy platformą współpracy NATO i Unii Europejskiej – wyjaśnia przedstawiciel Hybrid CoE. – Nie jesteśmy think tankiem w tradycyjnym sensie – podkreśla Mustonen. – Naszym celem jest tworzenie centrum wiedzy, sieci osób i instytucji, które w krajach założycielskich zajmują się sprawami istotnymi z punktu widzenia przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym. Jesteśmy miejscem wymiany najlepszych praktyk i wniosków oraz udoskonalenia narzędzi walki z takimi zagrożeniami.

Centrum będzie organizować działania analityczne, których celem będzie ustalenie miejsc i dziedzin najbardziej narażonych na atak hybrydowy, szukać sposobów zwiększenia odporności państw i społeczeństw na takie ataki, a także koordynować wspólną odpowiedź UE i NATO na tego typu wydarzenia.

Eksperci centrum będą analizować zagrożenia, ale też proponować działania odstraszające tego typu ataki, zarówno cywilne, jak i wojskowe.

Według Mustonena istotne jest właściwe wykrywanie działań hybrydowych. Jego zdaniem musimy umieć odróżnić dopuszczalną dyplomację publiczną od niedopuszczalnych, hybrydowych prób wywierania wpływu.

Centrum oficjalnie otwarto w Helsinkach 2 października. W uroczystości udział wzięli prezydent Finlandii Sauli Niinistö, premier Juha Sipilä, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. – To centrum to duży wkład w nasze wspólne bezpieczeństwo – mówił Stoltenberg, podkreślając, że trzeba lepiej rozumieć złożone zagrożenia, które niesie nam nowoczesność, oraz uodparniać na nie społeczeństwa.

– Żaden z krajów samodzielnie nie ma ani narzędzi, ani mocy, by odpowiedzieć na zagrożenia hybrydowe – mówiła Mogherini. – Cywilna i wojskowa współpraca w tej dziedzinie jest konieczna.

Porozumienie o powołaniu Hybrid CoE podpisało 11 kwietnia dziewięć państw: Szwecja, Wielka Brytania, USA, Niemcy, Francja, Łotwa i Litwa, Polska oraz jako gospodarz Finlandia. 1 lipca na mocy specjalnej ustawy centrum zostało powołane przez fiński parlament. W połowie lipca do Hybrid CoE dołączyły Estonia, Norwegia i Hiszpania.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Jak dowiadujemy się nieoficjalnie, kilka kolejnych krajów poważnie rozważa akces do sieci. Centrum jest utrzymywane w połowie przez fińskich podatników, resztę wpłacają pozostałe państwa członkowskie.