Na to, że szczepionki produkowane w Indiach i przeznaczone na potrzeby programu COVAX w dużej części nie opuszczają Indii wskazują dane UNICEF-u i międzynarodowego sojuszu szczepionkowego Gavi.

Informacje te mogą wzmóc krytykę Indii i programu COVAX, która pojawiła się po tym jak rząd w Delhi ogłosił, iż opóźni eksport szczepionek produkowanych w tym kraju ze względu na rosnący popyt na szczepionki w Indiach, które notują obecnie wzrost liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. 

Dane ze strony UNICEF-u wskazują, że Indie otrzymały 10 mln dawek szczepionek na COVID-19 w ramach programu COVAX. Drugim największym beneficjentem tego programu są Nigeria, która otrzymała 4 ml szczepionek w ramach tego programu.

Wiele krajów rozwijających się nie otrzymało jednak ani jednej dawki szczepionki w ramach programu lub otrzymało ich bardzo niewiele.

W ramach programu COVAX w 2021 roku rozprowadzonych ma być 2 mld szczepionek na COVID-19 - w większości są to szczepionki AstraZeneca.

W Indiach wykryto jak dotąd 12 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Jak dotąd w kraju tym wykonano ponad 60 mln szczepień na COVID-19. 64 mln szczepionek wyprodukowanych w Indiach trafiło do innych państw świata.