O północy 1 kwietnia osoby mające 40 i więcej lat, które zarejestrowały się wcześniej jako chętne do zaszczepienia się na COVID-19 na portalu pacjent.gov.pl, zaczęły otrzymywać na swoich internetowych kontach pacjenta informacje o wystawieniu im skierowania na szczepienie. "Zapisy osób 60+ zwolniły. Dlatego, zgodnie z zapowiedziami, zdecydowaliśmy się na wystawienie skierowań dla osób młodszych, które wypełniły formularz zgłoszeniowy" - czytamy na profilu @szczepimysie się na Twitterze. 

Wcześniej rząd nie informował, że 1 kwietnia rozpocznie rejestrację 40-latków na szczepienia.

- W ostatnich dniach spadła dynamika zapisu osób w wieku 60+ na szczepienia dzięki czemu zdecydowaliśmy się uruchomić system, w którym osoby między 40 a 59. rokiem życia będą mogli zapisywać się na szczepienia - tłumaczył na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

- Dzisiaj w nocy dla osób, które wypełniały od stycznia elektroniczny formularz, w którym deklarowały gotowość do zaszczepienia się, dla tej grupy osób pomiędzy 40 a 59. rokiem życia zostały wystawione e-skierowania. Krótko mówiąc został wystawiona możliwość rejestracji na termin szczepienia. To ok. sześćset kilkadziesiąt tysięcy osób, które zgłosiły się za pośrednictwem formularza od stycznia jako te osoby, które chcą się zaszczepić - doprecyzował.

- My deklarowaliśmy, że to osoby, które kiedy przyjdzie moment będą mogli w pierwszej kolejności się zapisać - podkreślił Dworczyk.

Jednocześnie Dworczyk przyznał, że "te terminy miały być wyznaczane w drugiej połowie maja".

- Niestety ze względu na usterkę, którą weryfikujemy i będziemy naprawiać, część z tych osób zapisała się na terminy jeszcze kwietniowe. Na kilka godzin wstrzymujemy rejestrację tej grupy między 40 a 59 rokiem życia, które wcześniej były zapisane i po usunięciu tej usterki odblokujemy i do każdej takiej osoby będzie dzwonił automat lub konsultant proponując termin szczepienia w drugiej połowie maja - zapowiedział szef KPRM.

- Za tą usterkę przepraszamy. W ciągu kilku godzin przywrócimy funkcjonowanie systemu - dodał.