38 procent Polaków regularnie korzysta z Internetu – wynika z sondażu instytutu GfK. Polska wciąż odstaje od krajów zachodnich. W przodującej na tym polu Islandii użytkownikami sieci jest aż 88 proc. mieszkańców.– Islandia od dawna jest krajem bardzo innowacyjnym, szybko przyjmują się u nas wszelkie nowe gadżety. Gdy pojawiły się komputery, rząd opodatkował je bardzo nisko, żeby ułatwić ich ekspansję – mówi „Rz” islandzki socjolog Stefan Olafsson.
Jego zdaniem pierwsze miejsce w rankingu może się również wiązać z położeniem kraju i klimatem. – Z powodu zimna my, Islandczycy, spędzamy więcej czasu w domach, a korzystanie z sieci jest przecież typowym domowym zajęciem. Poza tym żyjemy daleko od głównych światowych szlaków, co rodzi pragnienie zbliżenia się do reszty ludzkości. Jednym ze sposobów jest Internet – tłumaczy.
Dobrymi wynikami może się też pochwalić Finlandia, gdzie przed monitorami siada regularnie 81 proc. mieszkańców, a także Norwegia (76 proc.), Dania (76 proc.) i Szwecja (73 proc.).
– W tych państwach z Internetu korzystają również ludzie starsi, z reguły bardziej nieufni wobec technicznych nowinek. Pomiędzy Skandynawią i Polską jest pod tym względem kolosalna różnica, bo u nas Internet to domena młodych – mówi “Rz” dr Dominik Batorski, socjolog z UW.
– Warto zauważyć, że 11 procent dorosłych Polaków w ogóle nie korzysta z sieci, choć w ich domach jest komputer z dostępem do niej. Używają go tylko ich dzieci – dodaje.