W 1994 roku "Doom" znalazł się na tej samej półce co pornografia, a jej sprzedaż ograniczona została wyłącznie do sklepów dla dorosłych.

Złagodzenie zasad nastąpiło, gdy urzędnicy uznali, że "Doom" może być w dzisiejszych czasach obiektem zainteresowania artystów i badaczy. Ograniczenia w sprzedaży tytułów "Doom" i "Doom II" wygasły w 31 sierpnia po spotkaniu Federalnego Departamentu ds. Mediów Szkodliwych dla Młodzieży (Bundesprüfstelle).

Departament zajął się sprawą zakazu po apelacji właściciela firmy Bethesda Softworks, producenta gry. Właściciel Bethesda argumentował, że mnóstwo współczesnych gier komputerowych i wideo zawiera o wiele więcej przemocy niż "Doom". Bundesprüfstelle nie tłumaczy swojej pierwotnej decyzji wyłącznie jakością grafiki gry, wyjaśniając, że "Doom" to przede wszystkim cykl krwawych i sadystycznych historii.

Restrykcje zostały złagodzone, bo gra ma teraz głównie znaczenie historyczne.Jest też mało prawdopodobne, aby była obecnie kupowana przez dzieci. Jedna z wersji gry pozostaje na liście gier kontrolowanych, ponieważ na niektórych jej poziomach wykorzystano nazistowskie symbole.

Jeśli "Doom" trafi do ponownej sprzedaży w Niemczech, nadal będzie dostępny jedynie dla osób powyżej 16 roku życia.