jak PlayStation. PlayStation 1, jak i późniejsze tego typu urządzenia, to wynalazek Sony. Pierwszy pokazany został w 1994 roku i można na nim było grać w 3,8 tys. gier. PlayStation 2 pokazany został na rynku w 2000 roku i okazał się najpopularniejszą konsolą do gier na świecie. Sprzedano 155 mln sztuk tego urządzenia. W 2012 roku Sony wstrzymało produkcję.
Q
jak kod QR pozwalający odczytać ceny produktów, informacje na kartach pokładowych itp.
R
jak robot. Podobno, ale naprawdę „podobno", pierwsze roboty Japończycy zbudowali już w XVII wieku. Niektóre z nich były tak precyzyjne, że mogły przenieść filiżankę herbaty, nie wylewając z niej ani kropli płynu, i pisać litery chińskiego alfabetu. Już z całą pewnością roboty pojawiły się w japońskich sklepach w latach 20. XX wieku.
S
jak shinkansen. Do dziś pozostaje najszybszym (rozwija prędkość do 400 km/godz.) pociągiem na świecie. Bardzo wygodny, chociaż nietani, sposób podróżowania. Pierwszy kurs shinkansena z pasażerami odbył się między Tokio a Osaką w roku 1964.
Albo: jak selfie stick, czyli teleskopowo rozkładający się wysięgnik, na którego końcu umieścić można telefon komórkowy z aparatem fotograficznym. Autorami tego wynalazku są dwaj Japończycy Hiroshi Ueda i Yujiro Mima. Został wprowadzony na rynek w latach 80. XX wieku.
Ś
jak światła LED. Na początku lat 90. ubiegłego wieku trzech japońskich inżynierów: Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura, wykorzystało półprzewodniki do wyprodukowania błękitnego światła o wyjątkowej jaskrawości. Ich wynalazek został natychmiast wykorzystany w motoryzacji, przy budowie monitorów komputerowych, ponieważ umożliwiał drastyczne zmniejszenie poboru energii.
T
jak taśma korekcyjna. Okazała się prawdziwym błogosławieństwem dla maszynistek, które, przepisując teksty, robiły błędy. Wynalazek firmy Fuji.
U
jak USB. Wprowadzone w końcu lat 90. ubiegłego wieku. Wynalazek szybko skopiowali Chińczycy, znacznie zwiększając pojemność nośników pamięci. Wynalazcą jest japoński inżynier Fuijo Masuoka.
W
jak walkman. Nazwa, która potem była powtarzana przez innych producentów. Ale właścicielem pierwszego kasetowego odtwarzacza jest nadal Sony. Była to prawdziwa rewolucja, ponieważ można było np. iść ulicą i słuchać muzyki. Pierwsze walkmany pojawiły się na rynku w 1979 roku i zostały wyprzedane w ciągu miesiąca.
V
jak VHS. Wynalazek Sony z 1976 roku. Podobnie jak Betamax umożliwiał odtwarzanie nagranych programów. I umożliwiał nagranie i odtwarzanie filmów i programów. Stał się zaczątkiem nowej usługi: wypożyczalni filmów.
Z
jak zegarek kwarcowy. Mimo że najsłynniejsze zegarki na świecie są produkowane w Szwajcarii, to jednak prace nad zegarkami Japończycy rozpoczęli już w 671 roku. Wtedy to cesarz Japonii Tenchi sam wykonał zegarek wodny Ro-koku. Zegarki kwarcowe zostały wprowadzone w latach 80. ubiegłego wieku i natychmiast stworzyły potężne zagrożenie dla Szwajcarów. Chodziło przede wszystkim o to, że mechanizm kwarcowy jest bardzo tani. Pierwszy egzemplarz wprowadziło na rynek Seiko, po nim Citizen i Orient. Samo Seiko zostało założone w 1881 roku przez zegarmistrza Kintaro Hattori na tokijskiej Ginzie. W 1969 roku Seiko wypuściło pierwszy na świecie zegarek kwarcowy, a po nim zegarek dla nurków (1975), następnie zegarek zasilany światłem słonecznym, oraz Kinetic, który nie wymagał nakręcania.
- Materiał powstał we współpracy z Ambasadą Japonii w Polsce