Karykatura, autorem której jest Witalij Podwicki, została opublikowana na stronie rosyjskiej agencji informacyjnej Ria Nowosti, finansowanej przez Kreml. Rysunek pojawił się obok publikacji dotyczącej wizyty Angeli Merkel w Moskwie. Kanclerz Niemiec ma przyjechać dzień po wielkiej defiladzie, która tradycyjne odbędzie się 9 maja na placu Czerwonym z okazji obchodzonego w Rosji Dnia Zwycięstwa. 10 maja Merkel razem w prezydentem Putinem ma złożyć kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Karykatura Podwickiego przedstawia wychodzącą z sali kanclerz trzymającą dzienniczek z czwórką. Możemy się domyślić, że „czwórka" jest za nieobecność na defiladzie. Na rysunku widzimy też trzyosobową kolejkę czekających na egzamin z historii II wojny światowej: prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona i prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę. Wszystko dlatego, że nikt z wymienionych przywódców nie przyjął zaproszenia Putina i żaden z nich nie stanie obok niego podczas defilady 9 maja w Moskwie.

Najważniejszy jednak na karykaturze jest napis, widniejący nad salą egzaminacyjną: „Ci, którzy nie zdadzą egzaminu z historii II wojny światowej, będą musieli powtarzać cały program od początku".

Dotychczas z zaproszonych przez Kreml na uroczystości europejskich przywódców swoją obecność potwierdził jedynie prezydent Czech Milosz Zeman. Razem z rosyjskim prezydentem defiladę będzie oglądał także północnokoreański dyktator Kim Dzong Un, dla którego wizyta w Rosji będzie pierwszą oficjalną podróżą zagraniczną od momentu przyjęcia przez niego władzy.

Tymczasem rosyjska gazeta "Izwiestia", powołując się na źródło w rosyjskim resorcie spraw zagranicznych, podaje, że obecnie ponad 30 przywódców państw potwierdziło swój przyjazd do Moskwy 9 maja.

To nie pierwsza rosyjska karykatura Podwickiego wyśmiewająca m.in. polskich polityków. Kilka tygodni temu ta sama agencja informacyjna opublikowała karykaturę, na której polski minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna został przedstawiony jako pies na amerykańskiej smyczy. Karykatura miała być rosyjską odpowiedzią na słowa szefa polskiej dyplomacji, który powiedział, że obchody zakończenia drugiej wojny światowej mogłyby się odbyć na Westerplatte.