Nagrodzony dziewięcioma Oscarami film z Vivien Leigh i Clarkiem Gable w rolach głównych opowiada historię osadzoną w czasie wojny secesyjnej. 

Wydany w 1939 roku melodramat jest najbardziej dochodowym filmem w historii, jeśli weźmiemy pod uwagę inflację. Od lat w USA pojawiały się głosy, że produkcja utrwala rasowe stereotypy i gloryfikuje niewolnictwo.

- Film "Przeminęło z wiatrem" jest produktem swoich czasów i przedstawia niektóre z etnicznych i rasowych uprzedzeń, które niestety były powszechne w społeczeństwie amerykańskim" - przekazał rzecznik HBO Max.

- Te rasistowskie obrazy były błędne wtedy i są błędne dzisiaj, i czuliśmy, że utrzymanie tego tytułu bez wyjaśnienia i potępienia tych obrazów byłoby nieodpowiedzialne - dodał.

Demonstracje ogarnęły Stany Zjednoczone od czasu zabicia 25 maja  George'a Floyda przez funkcjonariusza policji z Minneapolis. 

Przedstawiciele serwisu zapowiedzieli, że film powróci wraz z dyskusją na temat jego historycznego kontekstu. Jednocześnie zapowiedziano, że film nie będzie edytowany, by bo oznaczałoby to stwierdzenie, że problem uprzedzeń nie istniał. - "Jeśli mamy stworzyć bardziej sprawiedliwą, równą i integrującą przyszłość, musimy najpierw uznać i zrozumieć naszą historię" - przekazano.