W Bałtyku zakwitły sinice. Sanepid zamyka kąpieliska

Sanepid poinformował, że ze względu na to, iż w kilku pomorskich kąpieliskach zakwitły sinice, zdecydował się zamknąć sześć z nich. Gdzie nad polskim morzem nie wolno się obecnie kąpać?

Publikacja: 10.07.2023 12:03

W Bałtyku zakwitły sinice. Sanepid zamyka kąpieliska

Foto: Fotorzepa/Ada Michalak

Jak poinformowano na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, od niedzieli 9 lipca nad polskim morzem zamkniętych jest sześć kąpielisk. "Woda jest nieprzydatna do kąpieli z powodu zakwitu sinic” – czytamy.

Sinice w Bałtyku. Gdzie nie wolno się wchodzić do wody? Zamknięte kąpieliska

Ze względu na to, że w niektórych kąpieliskach nad polskim morzem wykryto w wodzie groźne bakterie, zamknięto między innymi trzy kąpieliska w Gdyni. Są to Babie Doły, Śródmieście oraz Redłowo.

Sinice pojawiły się także na kąpieliskach w powiecie nowodworskim – w Jantarze, Stegnie II oraz w Kątach Rybackich.

GIS zaznacza na swojej stronie internetowej, że w innych lokalizacjach można wchodzić do wody – dotychczas w innych kąpieliskach nie wykryto sinic. 

Czytaj więcej

Sinice odstraszają turystów znad Bałtyku

Czy sinice są groźne?

Sinice to cyjanobakterie, które należą do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Żyją zarówno w wodach słonych (morza, oceany), jak i śródlądowych (jeziora, rzeki), unosząc się swobodnie w toni wodnej lub zalegając na dnie. Są one stale obecne w środowisku wodnym, nawet gdy woda wydaje się zupełnie czysta. W naszym umiarkowanym klimacie są pospolite zarówno w jeziorach, jak i w Bałtyku.

Rozmnażaniu się sinic sprzyja głównie podwyższona temperatura wody (około 18-20 stopni Celsjusza), duże nasłonecznienie i zanieczyszczenie związkami organicznymi biogennymi, szczególnie fosforem i azotem.

Niebezpieczne dla naszego zdrowia są te gatunki sinic, które produkują różnego rodzaju związki toksyczne. W zależności od gatunku, są to: dermatotoksyny, neurotoksyny i hepatotoksyny. W Polsce zagrażają nam przede wszystkim te ostatnie. Hepatotoksyny, jeżeli napijemy się skażonej wody, atakują głównie wątrobę.

W przypadku sinic słodkowodnych zdarza się, że powodują one też zatrucie pijących wodę zwierząt.

Państwowa Inspekcja Sanitarna ostrzega, że kąpiel w wodzie podczas zakwitu sinic może skutkować różnymi dolegliwościami skórnymi, biegunką i wymiotami. 

Czytaj więcej

Sinice nadal groźne w jeziorach i zalewach

Objawy zatrucia sinicami

Do typowych objawów zatrucia sinicami należą między innymi: rumień, pokrzywka, wysypka, świąd skóry, zapalenie spojówek, bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunka, gorączka, dreszcze, bóle mięśni, duszności, zawroty głowy.

Przy niskich stężeniach, gdy nasza skóra zetknie się z taką wodą, mogą pojawić się podrażnienia, wysypka, alergia. A przy większych stężeniach, np. wdychanie toksyn w trakcie długiej kąpieli, może skutkować wymiotami i biegunką.

Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic.

W razie niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc do lekarza.

Aby sprawdzić, czy problem sinic nie dotyczy miejsca, w którym zamierzamy wypoczywać, warto zaglądać na stronę internetową Serwisu Kąpieliskowego prowadzonego przez Państwową Inspekcję Sanitarną lub też monitorować strony lokalnych Sanepidów.

Jak poinformowano na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, od niedzieli 9 lipca nad polskim morzem zamkniętych jest sześć kąpielisk. "Woda jest nieprzydatna do kąpieli z powodu zakwitu sinic” – czytamy.

Sinice w Bałtyku. Gdzie nie wolno się wchodzić do wody? Zamknięte kąpieliska

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Policjanci użyli paralizatora, mężczyzna zmarł. Zostaną wydaleni ze służby?
Społeczeństwo
IMGW ostrzega: Kolejny burzowy dzień. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia
Społeczeństwo
Martwy łoś leżał na drodze dwa dni. Gmina wiedziała, urzędnicy się tłumaczą
Społeczeństwo
Ostrzeżenia pogodowe w Polsce. IMGW alarmuje: Gradobicia, wiatr i ulewy
Społeczeństwo
Chcą weta do nowelizacji ustawy o mniejszościach. Apel do prezydenta
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy