Biuro prasowe władz obwodu tiumeńskiego poinformowało, że w stolicy regionu ustanowiony został „rekord pływania w zimnej wodzie w kamizelce kuloodpornej i z karabinem maszynowym”. Jaki to rekord - nie podano. Zaznaczono natomiast, że wynik „został oficjalnie zarejestrowany przez redaktora naczelnego Księgi Rekordów Rosji”.

Rekord został ustanowiony w niedzielę w czasie „Festiwalu Zimna”. W sztafecie wzięli udział kadeci miejscowej szkoły wojskowej oraz przedstawiciele lokalnej społeczności morsów. Wszyscy pływali w mundurach wojskowych, kamizelkach kuloodpornych i z karabinem maszynowym. Każdy z uczestników musiał przepłynąć 25 metrów i przekazać swoją kamizelkę kuloodporną kolejnemu uczestnikowi.

Rekordowy wynik ustanowiło 20 osób, przy czym każda miała do przepłynięcia dystans 25 metrów w sprzęcie o wadze 20,3 kilograma. Zdaniem Aleksieja Swistunowa, redaktora naczelnego Księgi Rekordów Rosji, „rekord jest cenny, ponieważ jest osiągnięciem użytecznym dla społeczeństwa, które można zastosować w warunkach wojskowej operacji specjalnej (jak w rosyjskiej nowomowie propagandowej mówi się o inwazji na Ukrainę - red.)”. - Doświadczenie pływania w sprzęcie wojskowym może uratować życie - przekonywał.

Przed próbą bicia rekordu uczestnicy poddani zostali badaniu organizmu. „Uzyskane wyniki mogą posłużyć do opracowania systemu szkolenia jednostek wojsk specjalnych do rozwiązywania zadań służbowych i bojowych” – stwierdzili organizatorzy wydarzenia.