Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 210

Loty z Moskwy do stolicy Gruzji, Turcji i Armenii, gdzie nie są wymagane wizy dla Rosjan, na 21 września były niedostępne w ciągu kilku minut od ogłoszenia przez Putina - podaje czołowy rosyjski portal planowania podróży aviasales.ru.

Do południa czasu moskiewskiego na stronie przestały pojawiać się bezpośrednie loty z Moskwy do Azerbejdżanu, Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu.

W związku z pogłoskami o zamknięciu granic, Koleje Rosyjskie i linie lotnicze Aerofłot powiedziały, że "jeszcze" nie otrzymały nakazu, by wprowadzić zakaz kupowania biletów przez mężczyzn w wieku od 18 do 65 lat. 

Czytaj więcej

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ukraina: To było do przewidzenia

Na rosyjskich kanałach w serwisie Telegram pojawiły się również doniesienia, że na granicach strażnicy zawracali mężczyzn w wieku wojskowym.

Dane dotyczący sprzedaży biletów zbiegają się z tym, że hasło "jak opuścić Rosję" znalazło się w czołówce wyszukiwań Google we wtorek wieczorem, kiedy przemówienie Putina było początkowo zaplanowane, zanim zostało przełożone na środę rano.

Decyzja ogłoszona przez Putina sprawiła, że rosyjska giełda osiągnęła najniższy poziom od czasu, gdy 24 lutego prezydent Rosji wydał rozkaz inwazji na Ukrainę.

Prawnicy zajmujący się prawami człowieka zauważyli, że dekret Putina o "częściowej" mobilizacji pozostawia pole manewru dla zmobilizowania jeszcze większej liczby żołnierzy, niż podano publicznie.