Czytaj więcej

Świat żegna królową Elżbietę II. Uroczystości pogrzebowe w Londynie

"Panowanie trwające siedem dekad zakończy się. Przez 10 dziwnych dni mówiliśmy o Królowej i nowym królu, tak jakby mogli obydwoje być z nami" - pisze Dymond.

"Dziś długi tydzień zmiany dobiega końca" - dodaje.

"We wczesnych latach jej panowania, niektórzy ogłaszali początek nowej epoce elżbietańskiej. Tak duża była ekscytacja młodą królową, cudami techniki i dobrobytem, po szarości lat kryzysu, poświęceniach II wojny światowej i trudnej odbudowie po niej" - pisze dziennikarz BBC.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Ostatni taki pogrzeb

"Ona (Elżbieta II - red.) odrzucała te określenia. Ale jeśli to nie była epoka - a kim jesteśmy, by kwestionować jej słowa? - to była era. Era Elżbietańska" - dodaje.

"Przez dziesięciolecia bolesnych zmian była stałością dla wciąż mocno kontrowersyjnego kraju. Jej profil na znaczkach, jej głos w święta, pochylona głowa w Dzień Pamięci" - wylicza.

"Dziś te drzwi się zamknęły" - podkreśla.

Dymond pisze, że "drzwi zamknęły się za kobietą znaną tak wielu, a jednocześnie nigdy dobrze nie poznaną, za małą dziewczynką nazywaną przez dziadka Lilibet". "W 'Nieznanej Królowej', pięknym dokumencie BBC przedstawiającym nagrania z młodą księżniczką, Lilibet harcuje i tańczy, żartuje i się śmieje. Jej oczy lśnią śmiechem. I lśnią miłością do ojca, króla, który zmarł tak wcześnie i do jej męza Filipa, który był przy jej boku tak długo" - pisze dziennikarz BBC.

"Przez dekady ta harcująca, tańcząca, kochająca dziewczyna i młoda kobieta, została usunięta sprzed naszych oczu, W ubiegłym tygodniu jej przyjaciele i powiernicy i ci, których dopuściła do siebie, przypomnieli, że Lilibet wciąż tam była" - podkreśla.

"W ostatnich miesiącach życia, ta młoda Elizabeth, Lilibet, znów pokazała się opinii publicznej, gdy - z tym figlarnym błyskiem w oku - wyciągnęła z torebki kanapkę z marmoladą" (to nawiązanie do filmu umieszczonego na kanale na YouTube Rodziny Królewskiej z okazji Platynowego Jubileuszu królowej, na którym Elżbieta spotyka się z Misiem Paddingtonem).

"Teraz torebka jest zamknięta. Błysk pozostaje wspomnieniem. Dziś drzwi się zamknęły" - kończy Dymond.