1 sierpnia poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że 1 września ogłoszony zostanie raport, w którym zaprezentowane zostaną kwoty reparacji, jakich Polska miałaby domagać się od Niemiec. Mularczyk to przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej.

Czytaj więcej

Reparacje od Niemiec? Mularczyk: 1 września ogłosimy raport o stratach

Zdaniem posła PiS, Polska nigdy skutecznie nie podnosiła tematu reparacji od Niemiec za II wojnę światową na arenie międzynarodowej ani w relacjach dwustronnych.

Z kolei Mateusz Morawiecki, w czasie obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mówił, że "potomkowie niszczycieli i zbrodniarzy, dzisiejsi Niemcy muszą zdać sobie sprawę, że bez faktycznego zadośćuczynienia nie może być mowy o zamknięciu tej karty historii". - Jakakolwiek sprawiedliwość, prawda o tamtym czasie, odbudowa wspólnego dobra i pojednanie muszą łączyć się z elementarną sprawiedliwością. A ta z kolei, z rozliczeniem tamtych okrutnych zbrodni - podkreślił szef rządu.

Niemcy uważają, że temat reparacji wojennych został zamknięty deklaracją z 1953 roku, w której Polska zrzekła się reparacji wojennych wobec Niemiec. Rząd Marka Belki w 2004 roku potwierdził to stanowisko. Jednak w 2019 roku premier Morawiecki, w rozmowie z dziennikarzami niemieckiej grupy medialnej Funke stwierdził, że deklaracja z 1953 roku była "układem między Polską a NRD", którego obecne władze nie uznają.

Temat reparacji ponownie pojawił się w polskiej debacie publicznej po konwencji PiS w Przysusze z 1 lipca 2017 roku, na której prezes PiS, Jarosław Kaczyński mówił m.in. że "Polska się nigdy nie zrzekła tych odszkodowań". - Ci, którzy tak sądzą, są w błędzie - dodawał.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytano o to czy polski rząd powinien ubiegać się o reparacje od Niemiec za II wojnę światową.

Na tak zadane pytanie 37,2 proc. respondentów odpowiedziało "tak".

"Nie" odpowiedziało 30,3 proc. ankietowanych.

32,5 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Pomysł reparacji od Niemiec za słuszny uważa połowa badanych posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe. Ubieganie się o odszkodowanie popiera 44% osób o dochodach mieszczących się w granicach 2001 – 3000 zł netto i taki sam odsetek osób w wieku od 35 do 59 lat. Najwięcej respondentów negatywnie oceniających ubieganie się o reparacje znajduje się wśród badanych z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców (41%) - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 2-3 sierpnia 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.