Aliochina została w ubiegłym roku skazana na rok ograniczenia wolności za udział w proteście przeciwko uwięzieniu najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego. W kwietniu władze zdecydowały, aby zamienić karę ograniczenia wolności na pozbawienie wolności.

Aby uniknąć aresztowania członkini grupy Pussy Riot przebrała się za dostawcę żywności i wyrzuciła telefon, aby nie mogła zostać namierzona.

Czytaj więcej

Tęczowe flagi w dniu urodzin Putina. Zatrzymano aktywistki

Następnie przyjaciel odwiózł ją na granicę z Białorusią, gdzie - tydzień później - zdołała ona przedostać się na terytorium Litwy z pomocą islandzkiego artysty, który dostarczył jej dokumenty wystawione na obywatelkę jednego z państw Europy.

Aliochina porównała swoje doświadczenia do "powieści szpiegowskiej".

Aliochina została w ubiegłym roku skazana na rok ograniczenia wolności za udział w proteście przeciwko uwięzieniu Aleksieja Nawalnego

Członkini Pussy Riot wyraziła radość, że udało jej się wydostać z Rosji.

Partnerka i koleżanka Aliochiny z Pussy Riot, Łucja Sztein zamieściła zdjęcie Aliochiny przebranej za kuriera. Sztein napisała, że Aliochina "nie uciekła z Rosji, tylko wybrała się na tournee", by zbierać pieniądze na Ukrainę. Tournee ma zacząć się od koncertu w Berlinie, 12 maja.

Sztein również została skazana na karę pozbawienia wolności za udział w protestach przeciwko uwięzieniu Nawalnego. W kwietniu uciekła z Rosji, również w przebraniu dostawcy żywności.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ