Reklama

Nigeria: Policja religijna zniszczyła prawie 4 mln butelek piwa

Niemal 4 mln butelek piwa zniszczyła policja religijna położonego na północy Nigerii miasta Kano.

Publikacja: 10.02.2022 11:15

Ulica w mieście Kano

Ulica w mieście Kano

Foto: PAP/EPA

arb

Działania policji było związane z tym, że sprzedaż i konsumpcja alkoholu są zakazane w regionie, w którym znajduje się miasto Kano, zamieszkiwanym w większości przez muzułmanów.

Policja religijna (Hisbah) działająca na terenie stanu Kano często niszczy alkohol i skonfiskowane narkotyki - podkreśla AFP. Jednak zniszczenie aż 4 mln butelek piwa to jedna z największych akcji tego typu w ostatnim czasie.

Setki funkcjonariuszy Hisbah najpierw wyładowało 3 873 163 butelek piwa i innych napojów alkoholowych w rejonie wioski Tudun Kalebawa, a następnie butelki zostały rozjechane przez buldożery, przy okrzykach "Allah Akbar" (dosł. Allah jest wielki) osób obserwujących działania policji.

Czytaj więcej

Nigeria: 13-latek skazany na 10 lat więzienia za bluźnierstwo

Po potłuczeniu butelek ich resztki zostały podpalone - informuje AFP.

Reklama
Reklama

- Kano jest stanem, w którym obowiązuje szariat, konsumpcja i posiadanie substancji alkoholowych jest tu zakazane - powiedział Haruna Ibn Sina stojący na czele prowincji Hisbah przed zniszczeniem milionów butelek piwa.

Ibn Sina dodał, że Hisbah "wygrywa wojnę z wszystkimi używkami" w Kano.

Piwo zarekwirowano z ciężarówek jadących do Kano z zamieszkiwanego głównie przez chrześcijan południa kraju.

Kano jest jednym z kilkunastu muzułmańskich, północnych stanów Nigerii, które przywróciły prawo szariatu po 1999 roku, odkąd rządy w Nigerii mają znów charakter cywilny (wcześniej, przez 15 lat, krajem rządziła dyktatura wojskowa).

Sprzedaż i konsumpcja alkoholu w Kano jest zakazana. Osoby łamiące ten zakaz narażają się na 80 batów.

W grudniu młodzi mieszkańcy chrześcijańskiej dzielnicy miasta Kano starli się z policją Hisbah, kiedy policja religijna próbowała dokonać najazdu na tawerny i pijalnie piwa w dzielnicy.

Reklama
Reklama

Porządek w dzielnicy musiała zaprowadzić następnie regularna policja.

Społeczeństwo
Finlandia dopuszcza polowania na wilki. Czy inne kraje UE pójdą jej śladem?
Społeczeństwo
Strzelanina na plaży Bondi. Kim jest bohater, który mógł uratować nawet setki osób?
Społeczeństwo
Samolot pasażerski prawie zderzył się z maszyną wojskową USA. „To oburzające”
Społeczeństwo
Kibice rozczarowani wizytą Leo Messiego w Kalkucie. Wdarli się na boisko i zdemolowali stadion
Społeczeństwo
Ultrabogacze podbijają świat. I nadal się bogacą
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama