Działania policji było związane z tym, że sprzedaż i konsumpcja alkoholu są zakazane w regionie, w którym znajduje się miasto Kano, zamieszkiwanym w większości przez muzułmanów.

Policja religijna (Hisbah) działająca na terenie stanu Kano często niszczy alkohol i skonfiskowane narkotyki - podkreśla AFP. Jednak zniszczenie aż 4 mln butelek piwa to jedna z największych akcji tego typu w ostatnim czasie.

Setki funkcjonariuszy Hisbah najpierw wyładowało 3 873 163 butelek piwa i innych napojów alkoholowych w rejonie wioski Tudun Kalebawa, a następnie butelki zostały rozjechane przez buldożery, przy okrzykach "Allah Akbar" (dosł. Allah jest wielki) osób obserwujących działania policji.

Czytaj więcej

Nigeria: 13-latek skazany na 10 lat więzienia za bluźnierstwo

Po potłuczeniu butelek ich resztki zostały podpalone - informuje AFP.

- Kano jest stanem, w którym obowiązuje szariat, konsumpcja i posiadanie substancji alkoholowych jest tu zakazane - powiedział Haruna Ibn Sina stojący na czele prowincji Hisbah przed zniszczeniem milionów butelek piwa.

Ibn Sina dodał, że Hisbah "wygrywa wojnę z wszystkimi używkami" w Kano.

Piwo zarekwirowano z ciężarówek jadących do Kano z zamieszkiwanego głównie przez chrześcijan południa kraju.

Kano jest jednym z kilkunastu muzułmańskich, północnych stanów Nigerii, które przywróciły prawo szariatu po 1999 roku, odkąd rządy w Nigerii mają znów charakter cywilny (wcześniej, przez 15 lat, krajem rządziła dyktatura wojskowa).

Sprzedaż i konsumpcja alkoholu w Kano jest zakazana. Osoby łamiące ten zakaz narażają się na 80 batów.

W grudniu młodzi mieszkańcy chrześcijańskiej dzielnicy miasta Kano starli się z policją Hisbah, kiedy policja religijna próbowała dokonać najazdu na tawerny i pijalnie piwa w dzielnicy.

Porządek w dzielnicy musiała zaprowadzić następnie regularna policja.