Południowokoreańskie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów informuje, że przeprowadziło akcję poszukiwawczą, po tym jak w sobotę zauważono mężczyznę po wschodniej stronie strefy zdemilitaryzowanej (DMZ) - silnie umocnionego pogranicza między Koreą Południową a Północną.

"Władze uważają, że osoba ta to uciekinier z Korei Północnej. Obecnie trwa proces weryfikacji związanych z tym faktów" - podaje resort obrony Korei Południowej, cytowany przez agencję Yonhap.

Mężczyzna, o którym mowa ma być uciekinierem z Korei Północnej, który w 2020 roku miał wykorzystać swoje umiejętności wynikające z tego, że był zawodowym gimnastykiem i pokonać ogrodzenie na tym samym odcinku granicy, przez który obecnie uciekł na Północ - podaje agencja Yonhap, która nie ujawnia jednak personaliów uciekiniera. 

Czytaj więcej

Niezidentyfikowana osoba przedostała się z Korei Południowej do Korei Północnej

Próby pokonania granicy między Koreą Północną a Południową zdarzają się bardzo rzadko - i najczęściej są to próby ucieczki z Północy na Południe.

Większość Koreańczyków z Północy, którzy decydują się na ucieczkę na Południe, robi to przekraczając najpierw granicę z Chinami - i dopiero z Chin przedostają się do Korei Południowej.

Próby pokonania granicy między Koreą Północną a Południową zdarzają się bardzo rzadko

Obecnie wszystkie granice Korei Północnej są zamknięte w związku z obostrzeniami, które mają chronić Północ przed transmisją koronawirusa. Oficjalnie w Korei Północnej nie wykryto jeszcze ani jednego zakażenia koronawirusem.