Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił odwołanie prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego i uchylił w całości decyzję wojewody mazowieckiego uznającą Marsz Niepodległości za zgromadzenie cykliczne w latach 2021–2023. To dlatego, że w ubiegłym roku marsz odbył się nielegalnie.

Sędzia Andrzej Sterkowicz, uzasadniając postanowienie, podkreślał, że zgromadzenia są cykliczne, gdy są organizowane przez tego samego organizatora przynajmniej raz w roku przez ostatnie trzy lata. Przypomniał, że w ubiegłym roku prezydent Warszawy wydał decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości, którą podtrzymały sąd okręgowy i sąd apelacyjny.

Czytaj więcej

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy
Trzaskowski: Nielegalny Marsz Niepodległości? Reakcja w rękach policji

– Bardzo się cieszę, że dzisiaj sąd przychylił się do naszego stanowiska i jasno potwierdził, że nie ma podstaw prawnych, by w tym przypadku rejestrować zgromadzenie cykliczne – komentował Rafał Trzaskowski. – Rządzący z pełną premedytacją chcą oddać organizację Święta Niepodległości ugrupowaniom najbardziej skrajnym – tłumaczył.

Orzeczenie nie jest prawomocne. Prezes Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz zapowiedział na Twitterze odwołanie od decyzji sądu. Podjęcie dalszych kroków prawnych planuje także wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.