Jeden z liderów literackiego pokolenia '68, poeta i eseista spocznie w Panteonie Narodowym, w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie.

Uroczystości pogrzebowe Adama Zagajewskiego zostały podzielone na dwie części. W sobotę, w kościele św. Katarzyny odbył się wieczór poezji nawiązujący do słynnych wieczornic poetyckich organizowanych na cześć wielkich poetów.

W ten sposób Kraków żegnał m.in. Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławę Szymborską czy Stanisława Barańczaka.

Poza tym w ramach Nocy Poezji, organizowanej również wczoraj hołd Adamowi Zagajewskiemu złożyli przedstawiciele środowiska literackiego i teatralnego.

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w niedzielę. W godz. 13.30-14.30 w bazylice św. Floriana zostanie wystawiona urna z prochami poety.

O godz. 14.30 z bazyliki do Panteonu Narodowego wyruszy kondukt żałobny. W kondukcie urnie towarzyszyć będzą najbliżsi poety.

O godz. 15  w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się uroczysta msza żałobna koncelebrowana przez ks. prof. Alfreda Wierzbickiego. Po nabożeństwie nastąpi złożenie urny z prochami do sarkofagu w Panteonie Narodowym.

- Ze względu na wybitne zasługi Adama Zagajewskiego dla narodowej kultury, literatury i języka Kapituła Panteonu Narodowego zadecydowała, że prochy poety spoczną w kryptach kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła – podał krakowski magistrat.

Wejście do kościoła jest zarezerwowane wyłącznie dla ograniczonej liczby osób posiadających zaproszenia. Przed kościołem ustawiony zostanie telebim umożliwiający udział w liturgii osobom, które zechcą uczestniczyć w ten sposób w ostatniej drodze poety.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Oprawę muzyczną uroczystości zapewni chór Capella Cracoviensis. W repertuarze m.in. „Requiem" („Officium Defunctorum") Tomása Luisa de Victoria. Transmisję będzie można zobaczyć na YouTube.

Organizatorzy uroczystości apelują, by zamiast kwiatów – złożyć datki na bezdomne koty. - Adam Zagajewski kochał koty. Cierpiał, widząc koty bezdomne, chore i starał się pomagać. Dlatego osoby, które planowały pożegnać Adama Zagajewskiego kwiatami w imieniu Mai Zagajewskiej, małżonki poety, prosimy, by przekazały przeznaczone na ten cel środki w formie datków na rzecz Krakowskiej Fundacji Pomocy Zwierzętom Stawiamy na Łapy- podał krakowski magistrat.

W trakcie dzisiejszych uroczystości wolontariusze z puszkami oznaczonymi logo fundacji będą kwestować zarówno przed kościołem św. Floriana, jak też przed kościołem św. Apostołów Piotra i Pawła.

Adam Zagajewski zmarł 21 marca w Krakowie. Był jeden z liderów literackiego pokolenia '68, wybitnym poetą i eseistą. Miał 75 lat.