Taką informacje jako pierwsze podało radio RMF. Zdaniem rozgłośni może mieć to związek z tajną operacją przeciwko insp. Majowi, którą przygotowali policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych. Miała ona skompromitować nowego szefa policji.

Jedną z pierwszych decyzji komendanta była ta o prześwietleniu pracy policjantów... z Biura Spraw Wewnętrznych.

- Jeśli gen. Maj został odwołany, to na pewno nie z powodu prowokacji przeciwko niemu – uważa jeden z wysokich oficerów policji.

Gen. Maj komendantem głównym był zaledwie dwa miesiące. Zastąpił odwołanego przez nowego ministra nadinsp. Krzysztofa Gajewskiego. Już na samym początku skompromitował się pokazując gabinet poprzedników, który określił „bizancjum". – Wystawił się – mówili eksperci.

Decyzji o jego odwołaniu nie potwierdza na razie policja. Sam insp. Maj też nie odbiera telefonu. Na godz. 11 zwołał konferencję prasową.

Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA potwierdził w Sejmie, że rano gen. Maj złożył wniosek o rezygnację ze stanowiska. Trafi on do premier Beaty Szydło.

– Będzie rekomendacja, żeby ten wniosek przyjąć – mówił minister Zieliński. Dodaje, że komendant Maj napisał w swoim wniosku, że powodem odejścia są „sprawy osobiste”.

– Proszę pytać o powód samego komendanta – mówił dziennikarzom wiceminister Zieliński.

Jak podaje Radio Zet, powodem rezygnacji Zbigniewa Maja ze stanowiska mogą być dwie sprawy. Jedna ma dotyczyć możliwej prowokacji BSW, druga - śledztwa prokuratury w Łodzi ws. nieprawidłowości w urzędzie miejskim w Kaliszu. Insp. Maj ma być pomawiany w obu tych sprawach - informuje Radio Zet.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej"wynika, że powodem rezygnacji gen. Maja z zajmowanego stanowiska może być zainteresowanie CBA jego osobą. - Przewija się w jednej ze spraw. Dopiero ją badamy, dziś nic więcej na ten temat nie można powiedzieć – zdradza jeden z naszych rozmówców.

Zbigniew Maj to twórca i wieloletni członek specjalnego zespołu zajmującego się w policji i ABW sprawami dotyczącymi uprowadzeń dla okupu. Zajmował się ostatnią reformą Centralnego Biura Śledczego Policji. Stworzył grupę "łowców cieni" - czyli specjalny zespół w CBŚP poszukujący ukrywających się za granicą najbardziej niebezpiecznych przestępców i osób uprowadzonych dla okupu. Przez ostatnie dwa lata był zastępcą komendanta ds. kryminalnych w Gdańsku.