NFZ ukarał szpital za "Mamę Ginekolog"

NFZ nałożył 25 tys. zł kary na szpital, w którym pracuje Nicole Sochacki-Wójcicka, znana w mediach społecznościowych znana jako "Mama Ginekolog". Placówka ma zapłacić za rozliczenie z publicznych pieniędzy niezasadnej hospitalizacji influencerki.

Aktualizacja: 23.03.2023 11:27 Publikacja: 23.03.2023 10:27

NFZ ukarał szpital za "Mamę Ginekolog"

Foto: KEYSTONE/Christian Beutler

To efekt kontroli, jaką Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka (UCZKiN) Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nicole Sochacki-Wójcicka, która pracuje tam jako lekarz, na początku lutego wywołała dyskusję w mediach społecznościowych, gdy w jednej ze swoich relacji na Instagramie przyznała, że gabinecie przyjmuje na NFZ poza kolejnością znajomych i przyjaciół. Uznała, że to normalne i w ten sposób "skraca kolejkę". Lekarka powiedziała też, że została „potajemnie” przyjęta do szpitala, w którym pracuje, nie ze względu na stan zdrowia, lecz po to aby opiekować się swoim dzieckiem. Hospitalizacja w UCZKiN trwała 10 dni. Lekarka tłumaczyła potem, że miała zapalenie piersi, lecz nie pamięta szczegółów tej sytuacji.

Po tych informacjach NFZ stwierdził, że nie zgadza się na takie traktowanie pacjentek i zażądał wyjaśnień od UCZKiN. Samo Centrum także zapowiedziało zbadanie sprawy i sprawdzenie, czy Nicole Sochacki-Wójcicka korzysta z państwowego sprzętu oraz kto i kiedy ma do niego dostęp.

NFZ przeprowadził kontrolę w szpitalu i nałożył 25,1 tys. zł kary umownej za niesłusznie rozliczoną hospitalizację “Mama Ginekolog”. Jak ustalili kontrolerzy, nie było wskazań do hospitalizacji lekarki-celebrytki. Jej leczenie powinno odbywać się w ramach opieki ambulatoryjnej. 

"W szpitalu jedyną formą opieki odnotowaną w dokumentacji medycznej na całe 10 dni hospitalizacji była kontrola stanu ogólnego pacjentki. Odnotowana została tylko jedna obserwacja lekarska i to z dnia wypisu. Mimo braku jakichkolwiek podstaw hospitalizacja została sprawozdana przez UCZKiN do NFZ, tym samym sfinansowana ze środków publicznych" - poinformował NFZ w oświadczeniu przesłanym polsatnews.pl

Czytaj więcej

Joanna Ćwiek: Sprawa "Mamy Ginekolog": Patologie tworzy słaby dostęp do usług zdrowotnych

NFZ nie ukarał natomiast samej lekarki za przyjmowanie pacjentów poza kolejnością, lecz w ramach kontraktu z Funduszem.

"UCZKiN nie przekazywał lub opóźniał przekazywanie dokumentacji wymaganej przez kontrolerów NFZ. Mimo zapewnień do tej pory nie udostępnił też ustaleń z prac wewnętrznego zespołu, który został powołany przez władze placówki do zbadania tej sprawy" - stwierdzili kontrolerzy.

Wobec "uzasadnionych wątpliwości" NFZ zdecydował się na "regularną oraz kompleksową kontrolę" w placówce. Powiadomił też Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Warszawie o zachowaniu Nicole Sochacki-Wójcickiej noszącym znamiona naruszenia Kodeksu Etyki Lekarskiej.

Czytaj więcej

Medycy chcą zmienić kodeks etyki. Chodzi m.in. o media społecznościowe
Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach