Projekt rozporządzenia ws. podstawowych warunków prowadzenia apteki ma zastąpić przepisy praktycznie niezmieniane od ponad 19 lat. Jak tłumacz Juliusz Krzyżanowski, adwokat w Baker McKenzie, nowe rozporządzenie jest bardziej szczegółowe, m.in. lepiej określa sposób przechowywania produktów leczniczych, w tym wyposażenie pomieszczeń i rodzaje urządzeń do przechowywania poszczególnych kategorii produktów.

Czytaj więcej

GIS ostrzega przed narkotykiem. Jest 60 razy mocniejszy od morfiny

– Dodatkowo, dostęp do środków odurzających i substancji psychotropowych z określonych grup oraz surowców farmaceutycznych będących takimi środkami lub substancjami będzie ograniczony wyłącznie do farmaceutów, co wynika z art. 91 prawa farmaceutycznego – tłumaczy mec. Krzyżanowski.

Sprzedaż leku będzie przypisana do konkretnej osoby – farmaceuty lub technika, a dostęp dla każdego użytkownika zostanie zdefiniowany indywidualnie. W razie czasowego opuszczenia stanowiska pracy trzeba będzie także wylogować się z systemu. Pomoże to uniknąć takich sytuacji jak ta z końca 2018 r., gdy w jednej z jarocińskich aptek techniczka, logując się loginem i hasłem kierownik apteki – farmaceutki, wydała pacjentce dziesięciokrotnie większą dawkę morfiny niż przepisana.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne