Warszawscy samorządowcy proponują, aby wysokość wpłaty do budżetu państwa nie przekraczała w przyszłym roku 400 mln zł. Pozostałą kwotę, jeśli zobowiązanie byłoby wyższe, samorządy musiałyby spłacić do końca czerwca 2024 r.
Projekt zmian zasad rozliczania janosikowego został wysłany do posłów sejmowych komisji: Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Finansów Publicznych. Przedstawiciele samorządów złożyli także wniosek o powołanie wspólnego posiedzenia tych dwóch komisji.
Zdaniem autorów projektu, jeśli prace nad przedstawionymi propozycjami szybko się rozpoczną, zmiany mogłyby być uwzględnione w projekcie budżetu państwa na przyszły rok.
– Stworzyliśmy go na podstawie projektu zmian, jakie wypracowała w zeszłym roku specjalna podkomisja sejmowa, ale są w nim również inne zmiany, które idą w kierunku dalszego złagodzenia wpłat – mówi Marek Miesztalski, skarbnik województwa mazowieckiego. – Jeśli będzie wola, komisje podejmą prace nad nim i przyjmą go jeszcze w listopadzie – dodaje.
Janosikowe to wpłaty do budżetu państwa, których podstawą jest ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Muszą je odprowadzać samorządy, których dochody z podatków przekraczają wskaźniki określone w ustawie. Dlatego projekt przewiduje korekty wskaźników, od których zależy ostatecznie jego wysokość.