Samorządy dostaną więcej pieniędzy na profilaktykę od NFZ

Od stycznia Narodowy Fundusz Zdrowia współfinansuje programy profilaktyczne opłacane przez samorządy. Miastom poniżej 5 tys. mieszkańców Fundusz dołoży nawet 80 proc. kwoty.

Aktualizacja: 28.11.2016 07:42 Publikacja: 28.11.2016 07:19

Samorządy dostaną więcej pieniędzy na profilaktykę od NFZ

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

80 proc. wyniesie dofinansowanie z budżetu gmin dla miast poniżej 5 tys. mieszkańców i 40 proc. w większych – wynika z projektu rozporządzenia w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego, który znajduje się w konsultacjach społecznych. Resort zdrowia powołuje się na analizy, według których mężczyźni w najmniejszych miastach żyją przeciętnie 3,5 roku krócej niż na wsi, a kobiety około dwóch lat krócej niż mieszkanki miast największych i półtora raza krócej niż panie na wsi.

Po raz pierwszy samorządy w profilaktyce zdrowotnej wesprze płatnik publiczny. Takie możliwości dała samorządom wprowadzona jeszcze za poprzedniej kadencji ustawa o zdrowiu publicznym. Dotychczas programy takie jak np. przesiewowe badania poziomu cukru we krwi, badania pod kątem raka szyjki macicy czy przeglądy stanu uzębienia gimnazjalistów samorządy finansowały z własnych środków. I nie wszystkie było na to stać.

– Zapis to szansa dla małych gmin, które obecnie nie realizują programów zdrowotnych. 80 proc. dofinansowania z Funduszu to mocny argument za zadbaniem o profilaktykę – mówi Marek Wójcik, były wiceminister administracji i cyfryzacji, obecnie pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacji.

Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia i autorka ustawy o zdrowiu publicznym, uważa, że priorytetem programów samorządowych powinno być zwalczanie nadwagi i otyłości, która obecnie jest największym zagrożeniem zdrowotnym społeczeństwa. Dziwi się też, że rozporządzenie wprowadzane jest z takim opóźnieniem.

– Na realizację Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) zarezerwowano w budżecie na ten rok 140 mln zł, ale konkursy na programy w ramach NPZ zostały rozstrzygnięte przed miesiącem. To sprawia, że pieniądze nie zostaną wykorzystane – mówi Beata Małecka-Libera.

Warunkiem dofinansowania programu samorządowego jest, by prowadzony był jednocześnie przez gminę i NFZ. Musi być też zgodny z priorytetami polityki zdrowotnej w danym regionie, celami operacyjnymi Narodowego Programu Zdrowia i uzyskać pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Rezerwa na wsparcie samorządowych programów ma wynosić nie więcej niż 0,5 proc. budżetu NFZ.

Aplikacje i egzaminy
Oto najlepsze uczelnie dla przyszłych aplikantów. Opublikowano nowy ranking
Prawo rodzinne
Zaprzeczenie ojcostwa. Jest przełomowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Dane osobowe
Jest wyrok sądu ws. usunięcia danych z ksiąg kościelnych po apostazji
W sądzie i w urzędzie
Szybkie rozwody nie dla notariuszy. Urzędnik zakończy małżeństwo
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Samorząd
Sąd: opłaty za groby i usługi pogrzebowe są pobierane bezprawnie
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń