Reklama

VAT: opodatkowanie opłat za pobyt w domach pomocy społecznej

Opłaty za pobyt w domach pomocy społecznej stanowią wynagrodzenie wnoszone na poczet świadczenia przez gminę usług i nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania VAT.

Publikacja: 19.03.2019 05:10

VAT: opodatkowanie opłat za pobyt w domach pomocy społecznej

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 15 stycznia 2019 r. (sygn. 0112-KDIL4.4012.665.2018.1.AR) rozstrzygnął kwestię opodatkowania VAT opłat za pobyt w domach pomocy społecznej (DPS) i środowiskowych domach samopomocy (ŚDS), a także dopłat do zakupu leków i innych wyrobów medycznych powyżej limitu ceny. Gmina która wystąpiła z wnioskiem o interpretację posiada jednostki budżetowe w postaci DPS i ŚDS, które realizują określone w ustawie o samorządzie gminnym zadania własne i zlecone gminy z zakresu pomocy społecznej.

Czytaj także: Usługi noclegowe w domu pomocy społecznej - jaki VAT?

O skierowaniu mieszkańca gminy do DPS i wysokości opłaty decyduje organ gminy w drodze decyzji administracyjnej. DPS nie zawiera z pensjonariuszami umów cywilnoprawnych. Koszt pobytu w DPS jest ponoszony przez pensjonariusza, jego małżonka, zstępnych, wstępnych lub gminę w kwocie stanowiącej różnicę między średnim kosztem utrzymania w DPS a opłatami wnoszonymi przez pensjonariusza lub jego bliskich.

Oprócz opłaty za pobyt, DPS otrzymuje także dopłaty za leki i inne wyroby medyczne nabywane w imieniu i na rzecz pensjonariuszy. Dopłata stanowi różnicę pomiędzy ceną detaliczną leku a limitem ceny leku przewidzianym w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Skierowanie do ŚDS następuje w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez organ gminy, w której określona jest również wysokość odpłatności za pobyt. ŚDS jest placówką pobytu dziennego dla osób z zaburzeniami psychicznymi lub niepełnosprawnością intelektualną, których stan zdrowia nie wymaga stałej hospitalizacji czy całodobowej opieki.

Z uczestnikami lub ich rodzicami nie są zawierane umowy cywilnoprawne. Jeśli dochody osoby skierowanej na pobyt w ŚDS nie przekraczają kryterium dochodowego, udział w zajęciach jest bezpłatny. Wpłaty dokonywane przez uczestników lub ich rodziny stanowią dochód budżetu państwa w związku z realizacją przez gminę zadań zleconych.

Reklama
Reklama

Wnioskodawca zadał we wniosku pytanie, czy opłaty za pobyt w DPS i ŚDS oraz dopłaty do zakupu leków i innych wyrobów medycznych powyżej limitu ceny podlegają opodatkowaniu VAT. Gmina przedstawiła stanowisko, że opłaty za pobyt w domach społecznych i dopłaty do zakupu leków są wyłączone z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, gdyż są pobierane przez gminę, która świadcząc usługi z zakresu pomocy społecznej nie działa w charakterze podatnika VAT.

W wydanej interpretacji dyrektor KIS uznał, że stanowisko gminy jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu organ podatkowy stwierdził, że fakt, iż wnioskodawca działający za pośrednictwem DPS i ŚDS na podstawie ustawy o pomocy społecznej obarczony jest zadaniem w postaci realizacji usług wynikających z decyzji administracyjnych nie jest jednoznaczny z tym, że automatycznie zostaje wyłączony z zakresu podatku VAT, bowiem w przedmiotowej sprawie zachodzi związek pomiędzy otrzymywanymi opłatami a zobowiązaniem się wnioskodawcy do wykonania określonych czynności. Tym samym uiszczane opłaty zdaniem organu stanowią wynagrodzenie wnoszone na poczet świadczenia przez gminę usług. Wobec tego, zdaniem dyrektora KIS, opłaty za pobyt w DPS lub ŚDS nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT.

Dyrektor KIS stwierdził ponadto, że czynność wniesienia przez pensjonariuszy dopłat za leki i inne wyroby medyczne powyżej limitu ceny, nie stanowi elementu podstawy opodatkowania świadczonej przez wnioskodawcę usługi, gdyż wskazane dopłaty są wykorzystywane do zakupu leków i innych wyrobów medycznych w imieniu pensjonariuszy i na ich rzecz, w związku z czym nie są włączane do podstawy opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT.

Komentarz eksperta

Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP

Moim zdaniem stanowisko dyrektora KIS przedstawione w omawianej interpretacji nie jest słuszne w zakresie obejmującym usługi opiekuńcze świadczone w DPS i ŚDS. W mojej ocenie usługi te w ogóle nie podlegają VAT, gdyż w tym przypadku gmina nie działa w charakterze podatnika VAT i podlega wyłączeniu z VAT na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Gmina wskazała we wniosku, że pomoc społeczna świadczona przez DPS wynika z decyzji administracyjnej, poza tym jest to zadanie nałożone na gminę na podstawie odrębnych ustaw. Tymczasem organy podatkowe konsekwentnie stoją na stanowisku, że gminy powinny wykazywać z tego tytułu usługi w rozliczeniach VAT (jako sprzedaż zwolnioną z VAT), co wprowadza niepotrzebne i nieuzasadnione obowiązki administracyjne dla jednostek budżetowych, które prowadzą tego rodzaju działalność, chociaż nie wpływa to na kwoty rozliczeń VAT gminy w jej scentralizowanych deklaracjach. Odmienne stanowisko prezentują jednolicie sądy administracyjne np. wyroki: NSA z 14 grudnia 2017 r., I FSK 2073/15, WSA w Gliwicach z 4 lipca 2017 r., III SA/Gl 498/17, WSA we Wrocławiu z 10 października 2017 r., I SA/Wr 625/17. Czas najwyższy aby organy podatkowe zweryfikowały swoje poglądy w tej mierze.

Prawo karne
Prokurator krajowy o śledztwach ws. Ziobry, Romanowskiego i dywersji
Konsumenci
Nowy wyrok TSUE ws. frankowiczów. „Powinien mieć znaczenie dla tysięcy spraw”
Nieruchomości
To już pewne: dziedziczenia nieruchomości z prostszymi formalnościami
Praca, Emerytury i renty
O tym zasiłku mało kto wie. Wypłaca go MOPS niezależnie od dochodu
Nieruchomości
Co ze słupami na prywatnych działkach po wyroku TK? Prawnik wyjaśnia
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama