Projekt tegorocznego rozporządzenia Rady Ministrów przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przewiduje kilka zmian granic gmin – głównie włączenie niewielkich terenów podmiejskich do miast, np. do Skierniewic czy Szczecina.

Nietypowa zmiana dotyczy nadmorskiego Władysławowa. Otóż obecna gmina miejska ma być zamieniona na miejsko-wiejską i z miasta mają być wyłączone wsie: Chłapowo, Jastrzębia Góra, Rozewie, Chałupy, Tupadły, Karwia i Ostrowo. Pozwoli to ich mieszkańcom, trudniącym się rolnictwem, rybactwem i obsługą turystyki, skorzystać ze środków unijnych dla obszarów wiejskich. Będą mieli możliwość tworzyć gospodarstwa agroturystyczne, wynajmować pokoje bez rejestracji działalności gospodarczej.

Urzędnicy MAiC negatywnie ocenili wniosek o prawa miejskie Rady Gminy Lubycza Królewska (woj. lubelskie), gdyż w zasadzie powieliła wniosek z poprzedniego roku, którego nie uwzględniono z powodu nieprawidłowości w dokumentacji geodezyjnej. Może w 2015 r. jej się uda.

O nadaniu praw miejskich czy zmianach granic gmin decyduje rząd w rozporządzeniu. Wymaga to opinii zainteresowanych rad gmin poprzedzonych konsultacjami z mieszkańcami oraz złożenia odpowiedniego wniosku. Szczegóły reguluje rozporządzenie z 9 sierpnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia, dzielenia, znoszenia i ustalania granic gmin, nadawania gminie lub miejscowości statusu miasta, ustalania i zmiany nazw gmin i siedzib ich władz oraz dokumentów wymaganych w tych sprawach.

Rada Ministrów rozpatruje wnioski i wydaje rozporządzenie do 31 lipca danego roku, a zmiany wchodzą w życie 1 stycznia roku następnego.