Reklama
Rozwiń
Reklama

Oświadczenia majątkowe samorządowców do 30 kwietnia

Oświadczenie o stanie majątku na 31 grudnia 2015 r. radny oraz wójt mają obowiązek złożyć do 30 kwietnia. Gdy nie dopełnią tego obowiązku, mogą stracić mandat i stanowisko.

Publikacja: 12.04.2016 06:50

Oświadczenia majątkowe samorządowców do 30 kwietnia

Foto: 123RF

Obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne w samorządach, to rozwiązanie antykorupcyjne. Ma ono służyć zapewnieniu, że działania tych osób będą zgodne z prawem i interesem publicznym, a nie ich interesem prywatnym.

W przypadku samorządowców obowiązek składania oświadczeń majątkowych wynika z przepisów ustaw ustrojowych: ustawy o samorządzie gminnym (dalej usg), ustawy o samorządzie powiatowym (dalej usp) i ustawy o samorządzie województwa (dalej usw). Ponieważ przepisy regulujące kwestie składania oświadczeń majątkowych zostały w samorządowych ustawach ustrojowych uregulowane tak samo, w dalszej części tekstu odwoływać się będę wyłącznie do ustawy o samorządzie gminnym.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Dodatkowe -10% na BLACK WEEK

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Week - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do: News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL — rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Prawo w Polsce
Koniec niechcianych polowań? Co się zmieni w prawie łowieckim
Materiał Promocyjny
Twoja gwiazda bliżej niż myślisz — Mercedes Van ProCenter
Prawo w Polsce
Rozliczenia rządów PiS przez Waldemara Żurka. Przeważają negatywne oceny
Konsumenci
Frankowicze. Sąd nie zawsze związany stanowiskiem sądu odwoławczego
Spadki i darowizny
O ważności wydziedziczenia i zachowku. Jak napisać skuteczny testament?
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępcy zwiększają skalę ataków na urządzenia końcowe – komputery i smartfony
Sądy i trybunały
Katarzyna Piotrowska: Warto wrócić do prac nad tablicami alimentacyjnymi
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama