Reklama
Rozwiń

Wniesienie aportu rzeczowego przez gminę zwolnione z VAT

Wniesienie przez gminę aportu rzeczowego do spółki prawa cywilnego lub handlowego spełnia definicję dostawy towarów zawartą w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, a tym samym uznawane jest za sprzedaż w rozumieniu art. 2 pkt 22 tej ustawy.

Publikacja: 06.12.2016 02:00

Wniesienie aportu rzeczowego przez gminę zwolnione z VAT

Foto: 123RF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 20 września 2016 r., znak IBPP1/4512-472/16-1/ES rozstrzygnął kwestię opodatkowania podatkiem VAT wniesienie przez gminę nieruchomości aportem do spółki komunalnej. Gmina w opisie stanu faktycznego wskazała, że jest większościowym udziałowcem spółki. W maju 2016 r. Prezydent Miasta wydał zarządzenie w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki nastąpiło poprzez wniesienie przez gminę aportu do spółki. Zgodnie z umową przeniesienia własności gruntów i budynków przedmiotem aportu były trzy zabudowane nieruchomości gruntowe. Od maja 2001 r. nieruchomości (grunty wraz z budynkami) były przedmiotem umowy dzierżawy i najmu zawartej pomiędzy gminą a spółką. W okresie dzierżawy i najmu nakłady na ulepszenie budynków ponosiła spółka, które za każdym razem przekraczały 30 proc. wartości początkowej budynku. Spółka w przedmiotowych budynkach prowadziła działalność opodatkowaną i zwolnioną z VAT, jednak nie przysługiwało jej prawo do odliczenia VAT, ponieważ ulepszenia były dokonywane w budynkach przeznaczonych na działalność zwolnioną.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono