Ponieważ ostatecznie klamka zapadła, teraz czas na kolejny ruch, tj. na wydanie przez organ wykonawczy gminy, tj. przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, zarządzenia. Bardzo oczekują na to zarządzenie wszystkie podległe gminie jej jednostki i zakłady budżetowe, tj. wszystkie gminne szkoły publiczne, przedszkola, ośrodki sportu i rekreacji, zakłady usług komunalnych, zakłady gospodarki nieruchomościami, zakłady wodociągów i kanalizacji i wiele wiele innych gminnych jednostek i zakładów budżetowych.