Czy w postępowaniu administracyjnym należy umożliwić stronie usunięcie stwierdzonych braków

W postępowaniu wszczętym na żądanie strony, po zebraniu materiału dowodowego, organ musi wskazać stronie zależne od niej i niespełnione przesłanki, potrzebne do wydania decyzji zgodnej z żądaniem strony. Po uzyskaniu takiej informacji, strona może przedłożyć dodatkowe dowody.

Publikacja: 18.07.2017 02:00

Czy w postępowaniu administracyjnym należy umożliwić stronie usunięcie stwierdzonych braków

Foto: 123RF

- Osoba ubiegająca się o zezwolenie złożyła wniosek w tej sprawie. Czy w razie stwierdzenia przez organ, że nie przedstawiła wszystkich potrzebnych dokumentów, będzie wezwana do ich uzupełnienia?

Tak. Wymagania związane z uzupełnieniem braków formalnych podania określono w art. 64 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Wskazano w nim, że organ pozostawia od razu bez rozpoznania tylko takie podanie, w których nie wskazano adresu wnoszącego i nie ma możności ustalenia tego adresu na podstawie posiadanych danych. Jeżeli podanie nie spełnia innych (niż brak adresu) wymagań ustalonych w przepisach, organ wzywa wnoszącego do usunięcia tych braków w wyznaczonym terminie, z pouczeniem, że dopiero nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania. Przed zmianą wprowadzoną w tym przepisie ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja) na usunięcie braków formalnych organ zawsze wyznaczał wnoszącemu podanie termin 7 dni. Po nowelizacji jest to termin „nie krótszy niż 7 dni", w związku z czym można dostosować go do okoliczności konkretnej sprawy. Nowelizacja weszła w życie 1 czerwca 2017 r. Należy jednak pamiętać, że do postępowań wszczętych i niezakończonych przed tym dniem ostateczną decyzją lub postanowieniem stosuje się przepisy k.p.a. w dotychczasowym brzmieniu (jedynym wyjątkiem są nowe regulacje o mediacji, z których można korzystać także w postępowaniach wszczętych przed 1 czerwca).

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne