Reklama
Rozwiń

Wsparcie dla klubu sportowego a niedozwolona pomoc publiczna

Sprzedaż klubowi działki pod nowy stadion lub halę sportową na preferencyjnych warunkach, wniesienie aportu lub nabycie udziałów lub akcji spółki, w formie której działa klub, czy zwolnienie z podatku od nieruchomości mogą zostać uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.

Publikacja: 11.09.2016 13:00

Foto: Fotorzepa/Rafał Guz

Dzień 4 lipca 2016 r. to czarny dzień dla kibiców hiszpańskiej piłki nożnej. Tego dnia Komisja Europejska wydała trzy decyzje o uznaniu przywilejów podatkowych, gwarancji (udzielonych klubom w trudnej sytuacji finansowej) oraz umowy zamiany nieruchomości za niedozwoloną pomoc publiczną wobec łącznie siedmiu hiszpańskich klubów piłkarskich (decyzje SA.29769, SA.33754 oraz SA.36387). W ocenie Komisji, każdy z przedmiotowych klubów uzyskał wsparcie ze strony Hiszpanii, stanowiące korzyść niedostępną dla innych przedsiębiorców znajdujących się w podobnej sytuacji faktycznej i prawnej. W konsekwencji, Real Madryt, FC Barcelona, Athletic Bilbao, Atlético Osasuna, Valencia, Elche oraz Hercules zostały zobowiązane do zwrotu kwot w wysokości od miliona do nawet kilkunastu milionów euro tytułem nienależnie przyznanych korzyści wraz z odsetkami.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono