Prezes Nawacki wreszcie ustąpił. Sędzia Juszczyszyn wraca do swego wydziału

Od 1 grudnia sędzia Paweł Juszczyszyn ponownie będzie orzekał w wydziale cywilnym Sądu Rejonowego w Olsztynie - informuje OKO.press. Zarządzenie w tej sprawie wydał prezes SR Maciej Nawacki, który od 10 miesięcy blokował sędziemu pracę w macierzystym wydziale.

Publikacja: 06.11.2023 18:14

Paweł Juszczyszyn

Paweł Juszczyszyn

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Sędzia Juszczyszyn odebrał decyzję  prezesa olsztyńskiego sądu dzisiaj,  6 listopada. I od dzisiaj ma mieć przydzielane sprawy do rozpoznania - dowiedział się Mariusz Jałowiecki z OKO.press. Przypomina też, jak doszło do tego, że doświadczony sędzia  nie mógł orzekać mimo prawomocnego wyroku nakazującego przywrócenie po ponad dwuletnim zawieszeniu przez zlikwidowaną już Izbę Dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym.

Wojna prezesa z sędzią

Sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach 4 lutego 2020 r. Była to kara za to, że podczas rozpatrywania apelacji uznał za konieczne zbadanie, czy sędzia nominowany przez obecną Krajową Radę Sądownictwa, miał prawo orzekać  w I instancji. Miał do tego prawo potwierdzone przez unijny Trybunał Sprawiedliwości.

W maju 2022 r.  sędzia wrócił do pracy, ale prezes Nawacki przeniósł go z wydziału cywilnego do wydziału rodzinnego. Podjął w nim pracę, ale wraz z pełnomocnikiem profesorem Michałem Romanowskim zaczął walczyć w sądach o powrót do starego wydziału. 

W styczniu 2023 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy nakazał Sądowi Rejonowemu w Olsztynie w ramach tzw. zabezpieczenia niezwłocznie dopuścić sędziego do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych, a w szczególności do pełnienia funkcji orzeczniczej w I wydziale cywilnym. 

Prezes Nawacki nie   zastosował się do tego orzeczenia  i straszył wyrzuceniem sędziego z zawodu. Juszczyszyn przestał orzekać w wydziale rodzinnym, domagając się wykonania orzeczenia. Główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab wszczął  wobec niego postępowanie dyscyplinarne za rzekomą odmowę orzekania.

31 października Sąd Okręgowy w Bydgoszczy sąd oddalił zażalenie prezesa Nawackiego i utrzymał w mocy zabezpieczenie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, czyli już prawomocnie  potwierdził, że sędzia Juszczyszyn ma wrócić do starego wydziału. 

W tej sytuacji prezes Nawacki stracił już jakiekolwiek argumenty przemawiające za dalszym blokowaniem powrotu Pawła Juszczyszyna do wydziału cywilnego. 

Czytaj więcej

Sąd: prezes Nawacki ma cofnąć karne przeniesienie sędziego Juszczyszyna

Juszczyszyn: To nie koniec walki

OKO.press zauważa jednak, ze to nie koniec  potyczek Juszczyszyna z Nawackim. Za niewykonywanie przez Nawackiego orzeczeń sądów Juszczyszyn złożył przeciwko niemu kilka zawiadomień do prokuratury. W jednej sprawie prokuratura dwa razy odmówiła wszczęcia śledztwa, ale to otworzyło Juszczyszynowi i jego pełnomocnikowi drogę do złożenia subsydiarnego aktu oskarżenia.

Będzie to możliwe po uchyleniu Maciejowi Nawackiemu immunitetu. Decyzja w tej sprawie może zapaść jeszcze w tym miesiącu.  14 listopada sprawą ma zająć się nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Orzeczenie wyda sędzia SN Zbigniew Korzeniowski. 

Nie czekając na tę decyzję, Sąd Rejonowy w Olsztynie wyznaczył już na 29 listopada pierwszy termin w sprawie karnej Macieja Nawackiego.

„Odczuwam ogromną satysfakcję. Moja walka o powrót do orzekania przyniosła efekt. Działania podjęte przeze mnie i mojego pełnomocnika prof. Michała Romanowskiego pokazały, że presja ma sens” - powiedział Paweł Juszczyszyn serwisowi OKO.press. - „Z pewnością nie jest to koniec walki, bo będę domagał się wyciagnięcia konsekwencji w stosunku do osób, które podejmowały wobec mnie działania bezprawne. I nie mam tu na myśli tylko prezesa Nawackiego, który uniemożliwiał mi wykonywanie moich obowiązków służbowych i nie wykonywał wiążącego go orzeczenia bydgoskiego sądu”.

Jak wyjaśnił, ma na myśli rzeczników dyscyplinarnych, którzy wszczęli wobec niego postępowanie dyscyplinarne za rzekome powstrzymanie się z wykonywaniem czynności orzeczniczych w wydziale rodzinnym. 

Czytaj więcej

Sędzia Juszczyszyn ma pięć nowych dyscyplinarek

Sędzia Juszczyszyn odebrał decyzję  prezesa olsztyńskiego sądu dzisiaj,  6 listopada. I od dzisiaj ma mieć przydzielane sprawy do rozpoznania - dowiedział się Mariusz Jałowiecki z OKO.press. Przypomina też, jak doszło do tego, że doświadczony sędzia  nie mógł orzekać mimo prawomocnego wyroku nakazującego przywrócenie po ponad dwuletnim zawieszeniu przez zlikwidowaną już Izbę Dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym.

Wojna prezesa z sędzią

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości