Trybunał w Strasburgu rozpozna skargę ws. Trybunału Konstytucyjnego

W piątek 7 maja Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpozna skargę spółki na rozstrzygnięcie polskiego Trybunału Konstytucyjnego - informuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Publikacja: 05.05.2021 12:12

Europejski Trybunał Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

mat

Chodzi o sprawę spółki produkującej trawniki w rolkach, która ponosi szkody z powodu postanowień Prawa łowieckiego. Jej skarga konstytucyjna na przepisy tej ustawy została umorzona przez Trybunał Konstytucyjny, a decyzję podpisał sędzia Mariusz Muszyński. Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśnia, że uprawnienia Muszyńskiego do orzekania są kwestionowane, bo zajął miejsce innego poprawnie wybranego sędziego TK, którego nie zaprzysiągł prezydent. Sędzia TK Piotr Tuleja napisał w zdaniu odrębnym, że „skład (Trybunału) został ukształtowany z naruszeniem Konstytucji, w szczególności z naruszeniem jej art. 194 ust. 1".

Czytaj także:

Muszyński na wokandzie w Strasburgu - kolejna skarga przed ETPC ws. dublowania sędziów

Spółka skierowała do Trybunału w Strasburgu skargę, w której podnosi, że w wyniku nieodpowiedniego składu Trybunału Konstytucyjnego naruszono jej prawo do rzetelnego procesu.

Firma twierdzi, że w konsekwencji została pozbawiona prawa do sądu, do rozpoznania skargi, a także prawa do odszkodowania od władz publicznych za ich niezgodne z prawem działanie.

Przedstawiając przed ponad rokiem argumenty w stanowisku tzw. przyjaciela sądu (amicus curiae) Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że sprawa ta ma niezwykle ważne znaczenie dla obywateli Polski i ich prawa do sądu. RPO jest zdania, że wadliwe powołanie sędziego rzeczywiście powoduje wątpliwości co do prawidłowości orzeczenia wydanego w składzie z jego udziałem.

Sprawa Xero Flor w Polsce sp. z o.o. przeciwko Polsce (4907/18)

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie