Pokazy będą odbywać się w dwóch centrach festiwalowych: w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki i OFF Piotrkowska oraz w różnych przestrzeniach w całym mieście.

Duży blok wystaw poświęcony będzie współczesnej fotografii światowej. Zbiorowa wystawa finalistów Programu Otwartego „Open Call” pokaże, co ciekawego dzieje się dziś w fotografii. W tym roku zgłoszono do niego aż 1029 projektów. Międzynarodowe jury wybrało sześcioro finalistów. Są to: Federico Estol (Urugwaj), Colin Delfosse (Belgia), Sima Choubdarzadeh (Iran), Rafael Heygster & Helena Manhartsberger (Niemcy) i Robin Hinsch (Niemcy). Ich prace nawiązują do problemów i wyzwań współczesności. Wiele projektów związanych jest z doświadczeniami pandemii.

Wystawy w ramach platformy fotograficznych Parallel i Futures zaprezentują młodych artystów z całego świata. Swoje prace pokażą też fotografowie zaproszeni na rezydencje artystyczne do Łodzi.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie również wystawa z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi z pracami Andy’ego Warhola, Romana Opałki, Witkacego, Stefana i Franciszki Themersonów, Zofii Rydet, Natalii LL, Zbigniewa Libery, prezentowana w ms2 przy ul. Ogrodowej.

Główna część programu Fotofestiwalu, poświęcona łódzkiej scenie artystycznej, powstaje pod okiem prof. Józefa Robakowskiego. Jego kuratorską wystawą będzie „Reinkarnacja” w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki z pracami ponad 40 artystów, m.in. Ryszarda Waśko, Karoliny Breguły, Karoliny Wojtas, Andrzeja Różyckiego i Grzegorza Przyborka.

W tworzenie jubileuszowego programu zaangażowana jest liczna grupa łódzkich kuratorów, aktywistów i twórców. Pracują nad opowieścią o mieście, którego fascynująca historia łączy się z poszukiwaniami awangardowych artystów i artystek. Łódzka scena opiera się przede wszystkim na oddolnych, często anarchistycznych i antysystemowych inicjatywach, jest wynikiem kolektywnej energii i również dzięki podobnej energii powstaje jubileuszowa edycja Fotofestiwalu.

W centrum OFF Piotrkowska wystawy przygotowują trzy łódzkie uczelnie: Szkoła Filmowa, Akademia Sztuk Pięknych i Uniwersytet Łódzki.

„Opowieści z miasta Łodzi” obejmą wystawy historyczne (zdjęcia z lat 20. i 30. XX wieku) i współczesne (Macieja Rawluka, Uli Tarasiewicz, Artura Urbańskiego). A projekt „Strefa Miasto” zostanie realizowany w wielu muzeach, galeriach i tymczasowych lokalizacjach.