W tej grupie z pewnością jest Jacek Dehnel, poeta, prozaik i kolekcjoner. Swój zbiór zdjęć stereoskopowych stworzył dzięki zakupom na pchlich targach i w antykwariatach. Powstała spora kolekcja dokumentująca codzienność i fascynacje ludzi innej epoki.
– Podobnie jak dziś Internet, tak od połowy XIX wieku fotografia, w tym i stereofotografia, starała się objąć i zarejestrować całość ludzkiego doświadczenia: portrety, obrazy przyrody, dzieła sztuki, przemysł, wojnę, uczucia, seks, śmierć, humor, naukę, mity, ważne wydarzenia, rozmaitość kultur, życie prywatne i tak dalej, i tak dalej. I jako taka stanowi mapę zbiorowej wyobraźni – mówi autor.
Wybierając zdjęcia na tę wystawę, Dehnel chciał zaprezentować – nawet w przypadku tematów z pozoru banalnych – wizerunki nietypowe, pobudzające wyobraźnię, ocierające się niekiedy o surrealizm. To się doskonale udało – oglądamy np. ujęcie leżącego człowieka sfotografowanego od strony butów, na których podeszwach widnieje napis „Sweet Sleep". Albo kolejna fotografia – pochodząca ze snów? – z koncertem zwierzęcym. Tu małe małpki nie tylko grają na instrumentach, ale też siedzą na widowni.
„XIX-wieczne kurioza" – zdjęcia z kolekcji Jacka Dehnela
, Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51, Warszawa, bilety: 2 i 4 zł, czynny codziennie (z wyjątkiem poniedziałków i niedziel), w godz. 10 – 18