Świat po dwóch stronach obrazów Andrzeja Wróblewskiego

90 prac wybitnego malarza, odkrywanego wciąż na nowo, można oglądać od czwartku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Publikacja: 11.02.2015 17:41

"Szofer niebieski"

"Szofer niebieski"

Foto: Fundacja Andrzeja Wróblewskiego

To nowe spojrzenie na sztukę artysty, skupiające się przede wszystkim na jego obrazach i rysunkach dwustronnych, co wymaga innej aranżacji przestrzeni niż tradycyjna. Aby widz mógł w pełni poznać obrazy dwustronne Wróblewskiego, obejrzeć ich awers i rewers, rozmieszczono je w przestrzeni tak, jak rzeźby.

Dzięki temu odkrywamy, że znany obraz „ Rozstrzelany" (czy „Rozstrzelanie z gestapowcem") na odwrocie kryje „Abstrakcję biologiczną", przypominającą zarys postaci człowieka. Równie dobrze znane płótno „Szofer niebieski" z kierowcą podążającym w błękitną nicość (kolor niebieski zawsze symbolizuje u Wróblewskiego śmierć) przedstawia na rewersie wstrząsającą scenę „Likwidacji getta". A jedna z ostatnich prac – „Kobieta" z uproszczoną figurą przeciętą pęknięciem skrywa na odwrocie w pełni realistyczną kompozycję „Pejzaż — dachy z żółtym niebem".

Dwustronne prace uzupełniają „pasaże" jednostronnych obrazów i rysunków, w których także współistnieją motywy przedstawiające i abstrakcyjne, jak np. w gwaszu „Człowiek-abstrakcja", gdzie część postaci przesłaniają wirujące trójkąty. Nie wiemy, czy człowiek jest pochłaniany tym wirem, czy geometryczne formy są znakiem sztuki nowoczesnej.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce