Lumiere, czyli 23-godzinny film o świecie

W Grand Palais w Paryżu frapująca ekspozycja upamiętniającą wynalazek kinematografu.

Aktualizacja: 16.06.2015 18:14 Publikacja: 16.06.2015 18:00

Głównym celem ekspozycji jest opowiedzenie historii rodzinnej. Antoine Lumiere, ojciec twórców kinematografu, pochodził ze skromnej rodziny. Zainteresował się fotografią i wpoił to zamiłowanie synom. Auguste i Louis jako nastolatki złożyli przysięgę, że będą zawsze razem pracować, a ich pasja i pomysłowość pozwoliły na otworzenie fabryki produkującej łatwe w obsłudze aparaty i materiały fotograficzne.

Pierwszy film trwający niespełna 50 sekund powstał 120 lat temu. 19 marca 1895 roku Louis Lumiere sfilmował robotników wychodzących po pracy z fabryki będącej własnością rodziny w Lyonie. Autor najstarszego obrazu ruchomego posłużył się kamerą skonstruowaną przez siebie w grudniu poprzedniego roku. Jej wynalazek został opatentowany zaledwie parę tygodni wcześniej. Trzy dni później, czyli 22 marca, film został po raz pierwszy pokazany gronu naukowców i specjalistów w Paryżu. Jego prezentacja wzbudziła żywe zainteresowanie i projekcja w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy została powtórzona jedenastokrotnie w najważniejszych miastach Francji i Belgii. I powstawały kolejne filmiki ze scenami życia codziennego.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem