Wartość przeprowadzonych w ciągu ostatnich pięciu lat prac to prawie 47 mln zł, z czego ponad 32 mln zł to środki UE - Bez tej pomocy nie byłaby możliwa rewitalizacja w tak dużej skali – podkreślał dyrektor Łazienek, Tadeusz Zielniewicz na czwartkowej konferencji prasowej.
Wypiękniał przede wszystkim Pałac na Wodzie. W Sali Balowej freski nabrały znów pastelowych barw i stały się czytelne. Niedługo zobaczymy także w nowej odsłonie po konserwacji sypialnię. Lustra we wnętrzach znów odbijają światło, jak za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
– Konserwacji poddano także obicia ścienne. Jeśli ich zniszczenia były bardzo duże, to zamawiano podobne jedwabne tkaniny wykonywane według historycznych wzorów – opowiadał Piotr Zembrzycki, główny konserwator Łazienek. Przeprowadzono nie tylko konserwację wszystkich sal, ale i tarasów pałacu wraz z wystrojem rzeźbiarskim. Podczas remontu wymieniono pokrycie dachu oraz instalacje elektryczne, zmodernizowano system wentylacji i centralnego ogrzewania.
Projekt objął prace w wielu innych obiektach Łazienek, w parku i ogrodach. W Pałacu Myślewickim przeprowadzono konserwację elewacji i wnętrz na parterze, gdzie odsłonięto historyczne polichromie, a także remont konstrukcji z wymianą pokrycia dachu. W Amfiteatrze odnowiono widownię wraz z dekoracją rzeźbiarską oraz zmodernizowano scenę.
W najbliższym otoczeniu pałacu poddano konserwacji rzeźby przy użyciu najnowocześniejszych technik laserowych, m.in. posąg Bachantki, tańczącego Satyra, boga Hermafrodyty i figury symbolizujące rzeki Wisłę i Bug. Dzisiaj możemy je podziwiać w takim stanie, w jakim artyści przygotowywali je dla króla Stanisława Augusta.