DESA Unicum zaprasza do warszawskiego Salonu Marchand na wystawę ponad 50 dzieł Studnickiego, obrazy artysty będzie można oglądać od 24 lutego do 14 marca 2011 roku. To druga tak duża ekspozycja prezentująca dorobek malarza, po zeszłorocznej wystawie przygotowanej przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, na której obejrzeć można było również prace jego żony Krystyny Łady-Studnickiej.
Zobacz galerię zdjęć obrazów Juliusza Studnickiego
Trzon wystawy stanowią prace z okresu od lat 40-tych do 60–tych, stworzone niejako w opozycji do prądów obowiązujących oficjalnie w ówczesnej sztuce, między innymi do socrealizmu, który narzucony został i obowiązywał jako jedyny słuszny kierunek w latach 1949-1956. Studnicki został uhonorowany za dwa dzieła wpisujące się w ramy tego nurtu – „Gogola" czy „Gertrudę Wysocką – przodownicę pracy". Ucieczką od ideologii stawały się dla artysty plenery organizowane przez niego w Chmielnie na Kaszubach. Efektem tych eskapad były obrazy olejne i akwarele, których kilkanaście można zobaczyć na wystawie, w tym „Żółtą ćmę", „Igraszki", „Spotkanie" czy „Konnego diabła".
Większość pokazywanych prac należy do nurtu, który pojawił się w sztuce Studnickiego w połowie lat 50-tych. Było to niezwykłe i ożywcze zainteresowanie groteską, nadrealizmem, cyrkiem. Jego prace zaczęły zapełniać się dziwnymi postaciami, fantastycznymi stworami tworząc odrębny świat artystycznych fantazji, czasami pełen humoru, innym razem emanujący lirycznym smutkiem.