W ukochanej przez Stanisława Augusta letniej rezydencji – pałacu Na Wyspie – prezentują się od nowa wspaniałe dzieła malarstwa. Świadectwo kolekcjonerskiej pasji, XVIII-wiecznej mody, ale też „programu oświeconego" króla, który pragnął kształtować kulturę narodu m.in. poprzez utworzenie w Łazienkach publicznego muzeum.
Do planów monarszego mecenasa nawiązuje otwarta dziś wystawa „Rembrandt i inni. Królewska kolekcja obrazów Stanisława Augusta".
Znajdujące się na parterze sale, m.in. Pokój Bachusa, Gabinet Portretowy, Galerię Obrazów i Salę Salomona wypełniły 153 dzieła. Rozwieszone zgodnie z XVIII-wiecznym sposobem eksponowania. Przy zachowaniu odpowiedniej symetrii. Tak, by dopełniały się stylem lub tematyką.
Kluczem prezentacji stał się królewski inwentarz. Spisany w 1795 roku i pokazujący rozmieszczenie obrazów m.in. w Łazienkach Królewskich.
Według wspomnianego dokumentu król zgromadził 2289 dzieł najważniejszych europejskich malarzy XVII i XVIII w. – od Rembrandta przez Antona van Dycka, Per Kraffta, Nicolasa de Largilliere po Marcello Bacciarellego.