- Kiedyś sam zaznałem takiej pomocy, więc teraz za swój obowiązek uważam podarowanie podobnej szansy innym polskim twórcom. Internet daje mi taką możliwość, że mogę wybierać w ogromnej puli prac. Do wystawy kwalifikuję to, co mi się spodoba, albo wręcz przeciwnie, żeby nie było, że wybieram tylko „pod siebie" - tłumaczy Dominik Jasiński, kurator odbywającej się już trzeci raz wystawy „Jasiński&friends".
Kolejna edycja nosi tytuł „Apetyt na polską sztukę". Impulsem do tworzenia tego artystycznego wydarzenia jest jednak, jak tłumaczy Jasiński, „głód bohemy": - Odczuwam brak środowiskowego fermentu , miejsc żywych debat i sporów o sztukę. Organizowanie kolejnych spotkań pozwala mi prowokować takie dyskusje – wyjaśnia. Co ciekawe, w tworzenie wystawy artyście udało się zaangażować Ambasadę Kuwejtu, która wsparła finansowo działania organizacyjne i promocyjne. Artyści tymczasem, przy okazji zdarzenia, korzystają z szansy na spieniężenie swoich prac – obrazów, grafik, fotografii lub rzeźb, w przyszłości też, jak planuje kurator, walczyć będą o finansową nagrodę, bo bycie początkującym artystą w Polsce to zadanie nadal trudne, więc każde wsparcie jest przydatne.
We wnętrzach galerii Amaristo w Teatrze Narodowym w Warszawie prezentowane są prace 22 twórców uprawiających różne techniki i style. Ich autorzy to Anna Helena Anuszewska, Oksana Bagriy, Katarzyna Banaś, Wit Bogusławski, Marta Czarnecka, Katarzyna Długosz, Tomasz Filipowicz, Margo Gabryszewska, Jakub Godziszewski, Bartosz Hadryś, Sylwia Jagieła, Dominik Jasiński, Łukasz Kaugan, Jonasz Koperkiewicz, Janusz Orzechowski, Piotr Pasiewicz, Urszula Pągowska, Marta Julia Piórko, Maggie Piu, Aleksandra Prusinowska, Aleksandra Supińska, Barbara Szal-Porczyńska. I choć wystawę oglądać będzie można do 12 grudnia, warto się pospieszyć, bo jeśli autorom się poszczęści, każdego dnia obrazów może ubywać. Nabywcy nie muszą bowiem czekać na moment zakończenia ekspozycji, by delektować się widokiem wybranego dzieła w domowym zaciszu.
„Jasiński&friendsIII: Apetyt na polską sztukę", Amaristo Galeria Przy Teatrze, Teatr Narodowy, Warszawa pl. Teatralny 3, ekspozycja czynna do 12 XII, codziennie w godz. 18.15-20.00, możliwe także indywidualne zwiedzanie po kontakcie z właścicielem galerii Maciejem Maćkowiakiem, tel. 512-606-440, wstęp wolny.