Zamek Królewski w Warszawie udostępnił witrynę prezentującą własną kolekcję dzieł sztuki

Zamek Królewski w Warszawie udostępnił witrynę online prezentującą własną kolekcję dzieł sztuki

Aktualizacja: 18.12.2014 14:21 Publikacja: 18.12.2014 11:49

Zamek Królewski w Warszawie udostępnił witrynę prezentującą własną kolekcję dzieł sztuki

Foto: Fotorzepa, Monika Kuc

Na stronie www.kolekcja.zamek-krolewski.pl można obejrzeć ponad tysiąc dzieł. Na tytułowych kartach kolekcji znalazło się monumentalne płótno Jana Matejki „Stefan Batory pod Pskowem", które niedawno przeszło gruntowną konserwację i znów ozdabia zamkowe wnętrza. A także m.in. porcelanowa XIX miśnieńska figurka „Alegoria Europy" i marmurowe popiersie XVII-wiecznego doży weneckiego Giovanniego Pesaro.

Dalej intuicyjna nawigacja łatwo prowadzi przez szczegółowo prezentowane działy: malarstwo, rzeźbę, grafikę, rysunek, ceramikę, szkło, meble, tkaniny, broń i uzbrojenie, metale, numizmaty, archeologię. Zdjęciom towarzyszą szczegółowe opisy

A gdy klikniemy w zakładkę „Wyróżnione" zobaczymy kilkadziesiąt wybranych obiektów ze wszystkich kategorii zabytków z kolekcji Zamku Królewskiego. Można tu podziwiać dwa arcydzieła Rembrandta: „Uczony przy pulpicie oraz „Dziewczyna w ramie obrazu", czy portrety władców polskich namalowane przez Marcella Bacciarellego, powstałe na zamówienie króla Stanisława Augusta i wiele innych cennych obiektów.

Witryna jest finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundację Teresy Sahakin oraz ze środków własnych Zamku. Ma dwie wersje językowe: polską i angielską. W wirtualnej kolekcji są zarówno dzieła prezentowane na stałych ekspozycjach w zamkowych wnętrzach, jak i na co dzień niedostępne. Dostęp do witryny jest otwarty.

W zakładce „ Moja kolekcja" z ulubionych prac można stworzyć własny ich wybór. „Digitalizacja zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie" jest jednym z zadań realizowanych w ramach planu strategicznego muzeum na lata 2011 – 2015. Zajmuje się nią powołany specjalny zespół ds. digitalizacji zbiorów zamkowych pod kierownictwem Aldony Modrzewskiej.

Wirtualna kolekcja to na razie niespełna 1/3 realnych zbiorów.

– Witryna, którą udostępniamy miłośnikom sztuki i badaczom, kończy pierwszy etap naszej pracy, na którym nie można się zatrzymać, jeśli ten projekt ma dostarczyć pełnej informacji - mówił na konferencji prasowej Przemysław Mrozowski, zastępca dyrektora ds. muzealnych i naukowych. A Aldona Modrzewska uzupełniła, że do 2020 roku planuje się digitalizację 80 proc. zbiorów.

Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce